четвер, 26 грудня 2024 р.

 Всеукраїнський конкурс проєктів «Бібліотечні сервіси – дітям»


З ініціативи Національної бібліотеки України для дітей у партнерстві з Асоціацією міст України і за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у 2024 році відбувся Всеукраїнський конкурс проєктів з надання культурних послуг юним мешканцям територіальних громад «Бібліотечні сервіси – дітям».

У Конкурсі взяли участь 290 бібліотечних проєктів з різних областей України. У цьому числі й 3 проєкти від Кіровоградщини, які перемогли на обласному етапі з 12-ти представлених.

Журі Всеукраїнського конкурсу відібрало усього 10 проєктів. І серед них – проєкт колективу ЦМБД Олександрійської МЦБС «Казковий вояж Олександрійською громадою «ЦукеркоБус+ДивоБус = щасливі діти».

Найщиріші  вітання  олександрійцям!

 

Та Всеукраїнський конкурс продовжується. З 10-ти проєктів буде обиратися один, найкращий, що має отримати фінансову допомогу на подальший розвиток. Нагородження переможця відбудеться у лютому 2025 року.

Бажаємо  перемоги  нашим  колегам!

У традиціях блогу «Фаховий меседж» представляти творчі роботи різних конкурсів, що надходять до обласного журі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка. Так, на вищезазначений Конкурс надійшло 12 проєктів, з якими будемо знайомити. 

                    І почнемо з проєкту-переможця ЦМБД Олександрійської МЦБС.


Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси   дітям»

Центральна  міська  дитяча  бібліотека  Олександрійської  МЦБС

 

«КАЗКОВИЙ  ВОЯЖ

ОЛЕКСАНДРІЙСЬКОЮ  ГРОМАДОЮ» 

«Центральна бібліотека для дітей Олександрійської міської ЦБС є не лише місцем для читання, а й центром культурного та освітнього розвитку дітей. Важливою частиною бібліотечної роботи є організація соціокультурної діяльності, що об’єднує розваги з освітніми елементами. Одним із таких інноваційних підходів є казковий вояж Олександрійською громадою «ЦукеркоБус+ДивоБус = щасливі діти».

ЦукеркоБус та ДивоБус — це мобільні святкові автоплатформи, які подорожують громадою, доставляючи дітям віддалених районів не лише смачні солодощі, а й яскраві враження та неймовірні емоції.

Ідея ЦукеркоБуса та ДивоБуса народилася під час одного з регулярних засідань бібліотекарів, де обговорювалися плани святкових заходів на майбутнє. Бібліотекарі хотіли впровадити нову форму роботи, що могла б принести радість і натхнення дітям з різних куточків громади, особливо тим, хто не завжди має змогу відвідувати міські заходи.

Успіх нового формату був значною мірою зумовлений ентузіазмом та відданістю бібліотекарів, які вклали максимум зусиль для підготовки й проведення циклу заходів.

Цей проєкт спрямований на те, щоб залучити дітей до активної участі в бібліотечних заходах, стимулювати їхнє бажання до читання через активні ігри та театралізовані вистави.

Мета проєкту:

Організувати та провести цикл заходів «Казковий вояж Олександрійською громадою» для привітань дітей (в т.ч. дітей з інвалідністю, дітей учасників бойових дій, дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених сімей та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах), батьків та жителів Олександрійської громади з Міжнародним Днем захисту дітей та різдвяно-новорічними святами, які будуть сприяти:

§  організації корисного та цікавого дозвілля;

§  допомозі в подоланні бар’єру між батьками, дітьми й однолітками завдяки позитивним емоціям та через спільне дозвілля;

§  закладенні «фундаменту» спільних сімейних традицій;

§  регуляції ментального здоров’я.

Завдання проєкту:

§  розвивати у дітей комунікабельність, мовні навички;

§  закріпити етичні норми поведінки в колі однолітків та дорослих

людей;

§  сприяти залученню жителів громади до підтримки культурних

традицій та реалізації проєкту.

Цільова аудиторія проєкту: діти до 14 років та їх батьки. Особлива увага приділяється дітям: з інвалідністю, ВПО, дітям учасників бойових дій, дітям-сиротам, з малозабезпечених сімей та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Короткий опис проєкту:

На сьогодні в Олександрійській територіальній громаді проживають понад 11 тис. дітей, в т.ч. близько 1,5 тис. дітей з інвалідністю різних нозологій, а також дітей, які потребують соціального захисту та перебувають на обліку в інституційних закладах.

Сім’ї, що опинилися в складних життєвих обставинах, хоча і отримують соціальну допомогу, в тому числі фінансову, яка спрямовується на сприяння виходу із кризових ситуацій для подолання складних життєвих обставин, та в більшості випадків не можуть дозволити собі витратити їх на культурно-дозвіллєві потреби дітей.

Тому організація та проведення казкового вояжу до Дня захисту дітей та різдвяно-новорічних свят є доречним та потрібним сервісом в нашій громаді. Ця послуга в нашому місті існує, але не кожному доступна. Ми прагнемо створити цю послугу безплатною для соціально незахищених верств населення. А саме, в селах громади: Головківка, Ізмайлівка, Піщаний Брід, Звенигородка, Марто-Іванівка, організувавши виїзні дитячі свята.

Центральна бібліотека для дітей має досвід проведення соціально спрямованих заходів, в яких активну участь беруть саме діти. Вона – центр дитячого читання, організації позашкільного дозвілля, інтелектуального та творчого розвитку маленьких користувачів.

Тому вважаємо, що ідея нашого проєкту якнайкраще реалізується вже протягом двох років саме центральною міською бібліотекою для дітей.

Даний проєкт – це неймовірні емоції та незабутнє свято, яке запам’ятається на довго, в рамках якого надають такі послуги як: проведення комплексу місцевих культурно-комунікаційних кампаній для дітей, благодійних акцій, майстер-класів, рухливих ігор. Всі заходи були спрямовані не лише на розваги, а й на розвиток дітей – розширення кругозору, підвищення інтересу до читання.

Бібліотекарі змогли зацікавити дітей книгами, показавши, що читання може бути захоплюючим і веселим заняттям.

Проєкт об’єднав різні верстви населення, створив атмосферу єдності, де діти мають змогу познайомитися, поспілкуватися та разом насолодитися святами, які сприяли зміцненню соціальних зв'язків у громаді.

Організовані івенти в рамках проєкту допомогли усвідомити батькам і дітям важливість збереження традицій святкування. Це важливий аспект у вихованні культурної свідомості молодого покоління.

Партнери проєкту:

Для успішної реалізації цього проєкту бібліотека тісно співпрацювала з партнерами, що дозволило забезпечити необхідні ресурси та організаційну підтримку:

§  Олександрійська міська рада;

§  Управління культури та туризму Олександрійської міської ради;

§  Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради;

§  Міський центр соціальних служб Олександрійської міської ради;

§  Громадська організація «Спортивний клуб «SportMax» (керівник Костянтин Ліщенко);

§  Магазин квітів Florena (керівник, декоратор Олена Петрохалко);

§  ТРК КТМ «Олександрія», «Контакт-ЛТД»;

§  Редакції міських газет «Вільне слово», «Олександрійський тиждень».

Шляхи реалізації проєкту:

Підготовка до святкових програм розпочалася за кілька місяців до подій. Після вирішення питання транспортного засобу для проведення заходів був розроблений маршрут та графік з урахуванням віддалених районів, де діти мають обмежений доступ до розваг.

Належна увага приділялася рекламі заходів, через активне висвітлення діяльності Цукеркобусу та ДивоБусу у соціальних мережах й місцевому телебаченні.

Команда бібліотекарів ретельно працювала над сценаріями, підбирала костюми казкових героїв і вигадувала різноманітні конкурси. Програма свят складалася з основних блоків:

1. Вітальний блок: зустріч з дітьми та батьками, привітання від казкових героїв, інтерактивні знайомства.

2. Ігрові зони: конкурси, вікторини, естафети з призами та подарунками.

3. Театралізовані вистави за мотивами відомих літературних творів, казок та мультфільмів.

4. Фотосесія: діти мають можливість зробити фото з улюбленими казковими героями на згадку.

Автобус яскраво прикрашений різнокольоровими вогниками, гірляндами, яскравими малюнками. Усередині автобус облаштований як міні театр з фотозоною, щоб всі охочі могли зробити світлини на пам’ять.

Опис заходів:

Напередодні новорічно-різдвяних свят селами й селищами Олександрійської громади, районами міста Олександрія курсував незвичайний автобус – ДивоБус. Чому диво? А тому, що його поява щоразу викликала шквал позитиву та неймовірну кількість радісних облич.

Бібліотекарі Центральної бібліотеки для дітей в яскравих казкових образах привітали малечу зі святами.

Чарівний ДивоБус, який привіз святкове шоу для дітей, став справжньою казковою подією! Смішні пригоди, запальні танці, літературні вікторини, веселі конкурси, рухливі ігри — все це допомогло дітям відчути передноворічну атмосферу і стати трішки щасливішими.

Малечу розважали відомі казкові та літературні герої, серед яких – символи 2023 й 2024 років та Святий Миколай. Під час подорожі діти мали можливість переглянути цікаві книжкові новинки, написати святому Миколаю листи з побажаннями та покласти їх у чарівну скриню.

Герої, що щойно зійшли зі сторінок книг, пригощали солодощами та фотографувалися на згадку.

П’ять днів мандрував ДивоБус і кінцевою зупинкою був парк Театральний в Олександрії.

Всі жителі та гості міста мали змогу відвідати ДивоБус з казковими персонажами, стати учасниками ігрових програм і спостерігати, як засяяла святкова ялинка.

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей селами Олександрійської громади мандрував ЦукеркоБус із дитячою програмою «Солодка країна дитинства».

Протягом трьох днів у 2023, 2024 році на ЦукеркоБусі до маленьких жителів сіл Ізмайлівка, Головківка, Марто-Іванівка, Звенигородка та селища Олександрійське завітали літературні герої із книг «Пеппі Довгапанчоха» Астрід Ліндгрен, «Чарлі та шоколадна фабрика» Роальда Дала, «Румпельштільцхен» Братів Ґрімм, «Чарівні цукерки» Френка Баума, «Лісова пісня» Лесі Українки.

Веселі розваги, спортивні естафети, танцювальні флешмоби, смачні цукерки кожному – все це очікувало на маленьких учасників, які завітали на дитяче свято. А родзинкою свята 2023 року була поява улюбленця всіх дітей – ведмедика Тедді, який презентував малечі іграшки «Ведмедики». Це м’які ведмедики від нашого міжнародного партнера – жителів британського міста Бат, із яким Олександрія підтримує дружні стосунки. Іграшки всім дуже сподобалися, діти гралися і фотографувалися з ними.

Результативність проєкту: організація дозвілля дітей; активне залучення батьків до заходів; налагодження взаєморозуміння та згуртування членів сім'ї.

Індикатори вимірювання результату проєкту:

§  середня кількість учасників кожного заходу проєкту – 50-200 осіб;

§  кількість заходів в рамках проєкту – 33;

§  кількість охоплених бенефіціарів – близько 4 000 осіб

§  кількість опублікованих статей та постів в соціальних мережах – 221;

§  кількість вподобань на сторінках соціальних мереж – понад 3,5 тис.

Висновок

Казковий вояж Олександрійською громадою «ЦукеркоБус + ДивоБус = щасливі діти» став яскравим прикладом того, як завдяки ентузіазму, креативності та командній роботі можна створити незабутні враження для дітей та їхніх родин.

Це не лише розважальний захід, але й важливий крок у популяризації читання серед дітей різного віку та підвищення іміджу бібліотеки.

Підтримка міської влади та спільні зусилля бібліотекарів дозволили реалізувати цей проєкт на високому рівні».

Посилання на відеоматеріали

ДивоБус, який привіз святкове шоу (Про мандрівку ДивоБусу Олександрійською громадою в рамках святкової різдвяно-новорічної програми) [Електронний ресурс] // Facebook : Олександрійська міська ЦБС. – Електронні текстові дані. – Режим доступу: https://www.facebook.com/reel/729400382106987. – Назва з екрана. – Дата публікації: 22.12.2023. – Дата перегляду: 23.12.2023

Ніколаєва Є. ЦукеркоБус курсує Олександрійською громадою (Про веселі пригоди ЦукеркоБуса до Дня захисту дітей) [Електронний ресурс]: відеорепортаж / Євгенія Ніколаєва // Телеканал CBN: новини. – Електронні відео дані. – Режим доступу:  https://www.facebook.com/reel/772438451593098?locale=uk_UAДата публікації: 30.05.2024. – Дата перегляду: 31.05.2024.






 

середа, 27 листопада 2024 р.

 Про щорічну звітність бібліотеки

                                                         Практичні  поради

    Протягом багатьох років на нашому блозі висвітлюється щорічна діяльність спеціалізованих бібліотек для дітей та публічних бібліотек для дорослих області, що займаються обслуговуванням користувачів дитячого віку. У постах розповідаємо про напрацювання бібліотек, зафіксованих в інформаційно-аналітичних звітах роботи. Задля того, щоб якомога краще розповісти іншим про різноманітні бібліотечні події, програми, важливо, щоб діяльність закладу була якісно викладена. Як відомо, для цього існує бібліотечна планово-звітна документація. Пропонуємо вам, шановні колеги, пригадати/поновити або ознайомитися вперше (тим, хто приєднався до бібліотечної сім’ї), основні моменти звітування у щорічних інформаційно-аналітичних матеріалах. Представляємо цей пост для успішної діяльності ваших бібліотек.

Звіт діяльності бібліотеки за рік (у подальшому – Звіт/Річний звіт), як і План роботи на рік (у подальшому – План), є важливими складовими у системі управління – менеджменту і маркетингу – бібліотекою. Це – державні документи відповідно до номенклатури справ згідно Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи».

Ці два документа бібліотеки мають тісний взаємозв’язок. Адже річне планування здійснюється на основі річної аналітики щодо виконаних/не виконаних завдань, вдалих та не вдалих програм/проєктів, причин, наслідків та подолання проблемних питань. І, таким чином, у наступному Плані роботи враховуються найкращі івенти та допускається менше прогалин, контролюється спроможність виконання завдань.

Річний Звіт готують на початку січня поточного року, хоча матеріали до Звіту бажано збирати/готувати протягом звітного року, з метою його ефективного інформаційно-аналітичного викладу.

Підготовлений Звіт має бути ретельно перевіреним, обговореним на нарадах у колективі, підписаний особою (прізвище, ініціали, посада), яка відповідає за складання Звіту і затверджений вищим керівництвом, якому звітує бібліотечний заклад.

Дата затвердження Звіту має бути завізована наступним роком. А План датується роком, що минув.

Річний Звіт має за мету дати всебічну характеристику діяльності закладу за рік, якість виконання планових завдань за усіма напрямами та широко розкрити вагомі докази непересічної ролі бібліотеки у спільноті.

Щоденник роботи бібліотеки – перший помічник при складанні Звіту. Тут, як відомо, фіксуються усі щоденні статистичні дані і заходи, проведені закладом, з їх ефективністю (кількісні, якісні характеристики заходу, місце їх проведення, відповідальний за захід, вікова категорія користувачів).

Звіт складається, практично, з 4-х частин – вступна, аналітична (дослідницька), інформаційна (текстова), заключна.

Вступ (до одного аркушу А-4) – це логічний, впорядкований виклад діяльності бібліотеки, у т. ч. структурних підрозділів, за рік. Тут йдеться про ключові напрями роботи, основні документи, програми, на які орієнтувався заклад протягом року і, навіть на ті, що не були заплановані; про реалізацію стратегічних завдань, над виконанням яких працював колектив; досягнення та успіхи; взаємодію з громадою, владними структурами, партнерами, мас-медіа.

Друга аналітична (дослідницька) частина (має займати 1 – 1,5 аркушів А-4).  Тут надається аналітична характеристика роботи бібліотеки. Це – основні кількісні показники, природа їх виконання/не виконання/перевиконання. Характеризуються інформаційні ресурси (фонди), новітні технології та їх використання, інформаційно-технологічні процеси та матеріально-технічна складова закладу. Полегшують сприймання аналізу графіки, діаграми, хоча це не є обов’язковою умовою.

Третя частина – текстова, в ній розкривається всебічне обслуговування користувачів – надання різноманітних послуг, реалізація заходів, програм, проєктів тощо. Однією з вимог до третьої частини є послідовне і конкретне викладання матеріалу, відповідно до розділів Плану роботи. Розділи Звіту виділяються «жирним шрифтом», а потім викладається відповідний до нього текст (форми заходів виділяйте курсивом). Розповідати чи не розповідати про будь-які бібліотечні заходи за певним розділом Звіту вирішує особа, що складає Звіт. Тобто, у Звіті важливо представити цікавий, неординарний і корисний досвід роботи, яким можна поділитись з колегами. Не перелік усіх заходів, а узагальнення найліпшого. Як приклад, про заходи: «бібліотекою організовано/оформлено 12 заходів/виставок (тематика). До найкращих можна віднести…». Вказати про ефективність заходів (кількість користувачів, залучених нових читачів, видача документів тощо).

Необхідно уникати: повторів про один і той же захід в різних Розділах Звіту; пояснень щодо історії виникнення міжнародних свят, народних традицій; часто вживаних слів на кшталт «весело», «гамірно», «цікаво» і т. п.; важливо прагнути до збагачення синонімічного ряду. Тобто, текст має бути написаний мовою зрозумілою не тільки фахівцям, а й будь-кому з відвідувачів.

Інформаційний Звіт, традиційно, закінчується коротким резюме – що вдалося і над чим буде працювати бібліотека в наступному році.

Оформлення Звіту – важливий його аспект. Треба пам’ятати, що Звіт – це діловий документ, тому й потребує належного оформлення: шрифт – Times New Roman;  кегль (розмір) – 14; міжрядковий інтервал – 1;   інтервал «після» і «до рівний 0;  вирівнювання тексту – по ширині;  кількість кольорів і шрифтів, при потребі, не перевищують 2;  мають місце – абзаци, виділення слів, речень (ж, к, п) та нумерація сторінок;  титульна сторінка не містить малюнків, фото і т. п.

Якісні світлини – ще один необхідний аспект Звіту. Адже фото роблять його більш видовищним та доступнішим, так як ілюструють форму проведення заходу, його читацьку, адресну аудиторію. Світлини (не більше 10-ти) подаються окремо від тексту у форматі jpg. Кожне фото має бути підписаним.

Також додайте до Звіту узагальнену Інформацію про роботу з користувачами-дітьми сільських/міських бібліотек ваших громад (обсяг – до 3-х аркушів А-4).

Підсумовуючи, констатуємо і пам’ятаємо, що призначення щорічного Інформаційно-аналітичного  звіту – це не тільки документальне підтвердження діяльності бібліотеки, а й створення і підтримка позитивного іміджу закладу в громаді та бібліотечній спільноті. Можливість зацікавити роботою бібліотеки потенційних відвідувачів, владні структури, спонсорів, партнерів, прихильників і волонтерів.



пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

 Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули – 2024» 

Номінації  «Природа – джерело натхнення та краси»

Гаркуша  Марія

15 років,   м. Олександрія 

Щоб  зелений  колір  ніколи  не  поступився  сірому 

У маленькому селі на краю лісу жила дівчинка, на ім'я Олена. Вона була мрійливою та любила проводити час на природі. Щоранку, ледь прокинувшись, Олена бігла до лісу, де її зустрічав спів птахів і шелест листя.

Оленка з дитинства любила ходити до лісу. Ліс був для неї місцем магії та натхнення. Вона приносила з собою маленький мольберт, акварелі та блокнот, у якому ретельно малювала квіти та метеликів. Кожна квітка, кожен метелик, які вона малювала, здавалися живими, сповненими тепла та світла.

Одного сонячного ранку, коли небо було безхмарним, а птахи весело щебетали, Оленка знову вирушила до свого улюбленого місця в лісі. Вона обрала затишну галявину, де квітли незліченні різноколірні квіти. Відкривши свій блокнот, дівчинка почала малювати.

Пензлик завмер в її руці… Пригадалася історія, яку  нещодавно в класі розповіла новенька Галина.

У густому лісі, де дерева тягнулися до неба своїми міцними гілками, колись панувала тиша і спокій. Цей ліс був домом для багатьох звірів і місцем відпочинку для людей. Птахи співали тут свої мелодії, вітер ніжно шепотів крізь листя, а сонячні промені лагідно пробивалися крізь зелену завісу.

Поблизу цього лісу жила родина Левченків. Вони часто приходили сюди на прогулянки, збирали гриби та ягоди, слухали пісні птахів. Діти, Галинка та Максим, особливо любили цей ліс. Для них він був чарівним місцем, де кожне дерево розповідало свою історію.

Але все змінилося, коли почалася війна. Вибухи й постріли розривали тишу лісу, страх і небезпека прийшли на його стежки. Одного дня, коли Левченки прийшли в ліс, щоб сховатися від бомбардування, вони побачили, як усе навколо змінилося. Дерева були поранені осколками, птахи зникли, а замість них ліс наповнився звуками війни.

Левченки знайшли притулок у старій дерев'яній хатині, яка стояла глибоко в лісі. Вона була збудована ще їхніми пращурами й слугувала надійним укриттям. Мати Ірина кожного дня намагалася підтримувати дітей, готувала їм просту їжу з того, що знаходили в лісі. Батько Сергій виходив на пошуки води та дров, завжди ризикуючи потрапити під обстріл.

Одного вечора, коли родина зібралася навколо вогнища, вони почули звуки важкої техніки. Це були танки, які рухалися зовсім поряд. Сергій зрозумів, що залишатися тут стало небезпечно. Він швидко обговорив із дружиною план евакуації.

Вже через пів години Левченки вирушили вглиб лісу, подалі від фронту. Вони рухалися тихо, оминаючи небезпечні ділянки. Кожен звук змушував їх завмирати, кожен рух був обережним. Вони йшли годинами, поки не натрапили на старий схрон, який колись використовували партизани під час минулої війни. Це місце було сховане під землею і добре захищене.

У схроні вони змогли відпочити. Сергій зміг навіть налагодити радіо, щоб дізнаватися новини. Вони жили там ще кілька тижнів, поки лінія фронту не відсунулася далі від їхнього лісу.

Ліс більше не був таким, як раніше. Війна залишила свої рани на його тілі так само, як і в серцях Левченків. Але вони знали, що вижили завдяки своїй єдності і рішучості. Повернувшись додому, вони почали відновлювати своє життя і допомагати іншим. Ліс став для них символом стійкості та надії, нагадуючи про те, що навіть у найтемніші часи можна знайти світло і зберегти людяність.

Оленку тоді дуже вразила ця історія, але  в останні дні вона її не згадувала. І ось тут у її улюбленому мирному лісі, де панує така тиша і спокій, ця сім’я переселенців стала перед її очима.

Вона згадала новини про вибухи, що знищують природу, про дерева, які перетворюються на попіл, і про метеликів, які більше не мають де жити. Оленка задумалася про ті місця, де зелений колір поступився сірому, де життя поступилося руйнуванню.

Ця думка наповнила її серце сумом, але й рішучістю. Вона вирішила, що не тільки буде малювати, але й робити все можливе, щоб захистити природу. Її малюнки стануть не просто відображенням краси, але й закликом до збереження цієї краси для майбутніх поколінь.