пʼятниця, 24 січня 2025 р.

 Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси   дітям»

КЗ  «Олександрівська  бібліотека  для  дітей»

Проєкт  «Бібліотека  =  захоплююче  дозвілля» 

Бібліотека розміщена в центрі селища Олександрівка. ЇЇ послугами скористалося не одне покоління олександрівців.

З 2022 року бібліотека розпочала реалізовувати проєкт по облаштуванню бібліотечного дворика, який здатний об'єднати навколо себе дітей та дорослих різних вікових категорій та уподобань, організувати цікаве, культурне дозвілля дітей і разом з тим прищепити дітям любов до книги та бібліотеки.

Звісно, написати і реалізувати проєкт непросто і не завжди може бути вдалим, але це – єдиний спосіб в умовах слабкого фінансування галузі культури розвиватись, перетворюючи свої бібліотеку на культурний центр громади, відкривати нові форми організації інформаційно-просвітницької діяльності серед населення.

Проєкт реалізовується за підтримки Олександрівської селищної ради, народного депутата, волонтерської організації «Пріоритет», товариства Червоного Хреста. Для проведення заходів ми – в тісному контакті з місцевими дошкільними, освітніми закладами, краєзнавчим музеєм, музичною школою, КЗ «Центр культури та дозвілля».

За період реалізації проєкту (2022, 2023, 2024 роки) з місцевого бюджету виділено 80 тис. грн на приведення в належний вигляд стіни бібліотеки.

Власними силами працівників і підтримці відділу культури та туризму побудовано пісочницю, облаштовано стіл і лавочки, квіткову клумбу, територію бібліотечного дворика для забезпечення безпеки відвідувачів, особливо дітей, огороджено брамою.

Протягом цих років на бібліодворику влаштовуються великі заходи, які потребують певних коштів. За підтримки помічниці народного депутата надавались призи, подарунки, солодощі до відзначення учасників бібліотечних заходів, присвячених міжнародним та всеукраїнським святам, на суму близько 6 тис. грн. За період дії бібліодворика проведено більше 30 заходів, які відвідали близько 4 тис. осіб – і дітей, і дорослих.

У 2023 році бібліотека взяла участь в проєкті від Міжнародної організації ЮНІСЕФ. У бібліотеці розпочала діяти дитяча точка «СПІЛЬНО». Частина матеріалів, які надходили для проведення заходів від БФ «Безпечне майбутнє» активно використовувались на бібліодворику. Це спортивний інвентар, канцелярські товари для проведення майстер-класів, м’який конструктор.

Всі ці складові сприяли залученню нових користувачів до бібліотеки, особливо, внутрішньо переміщених осіб (залучено близько 30 дітей з категорії ВПО).

Даний бібліотечний проєкт – це інформація і для населення про діяльність місцевої влади, спрямованої на користь олександрівської громади.

Відеоролик  про  проєкт  можна  переглянути  за  посиланням

https://drive.google.com/file/d/1ehduk_QZ9KsOGdZ9t-Za0yYxeJGN1XSS/view?usp=sharing

               

                       



четвер, 23 січня 2025 р.

Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси   дітям» 

Міська  дитяча  бібліотека

КЗ  «Центральна  публічна  бібліотека» 

Новомиргородської міської  ради»

 

Проєкт  «Літні канікули з книгою» 

Літо – час шкільних канікул, коли діти відкривають світ і себе в цьому світі. Літо з бібліотекою – це найкраща можливість для дітей поринути у світ літератури.

Мета проекту: Спрямувати роботу бібліотеки на організацію літнього читання та змістовного дозвілля для юних жителів громади та залучити до закладу нових читачів.

Виконавці проєкту: працівники бібліотеки, вчителі, батьки, вихователі, волонтери.

Шляхи здійснення: З метою популяризації кращих творів вітчизняної і світової літератури бібліотекарі розробили і реалізували Програму літніх читань, проводили різноманітні цікаві заходи: конкурси, вікторини, ігри.

 Перший день літа, як завжди розпочався чудовим святом, яке організувала мерія в міському парку для дітей громади до Міжнародного дня захисту дітей. Веселий бібліоклоун презентував книжкову виставку «Хай буде літо книгами зігріте», загадував загадки «Заморочки з бочки», читав з дітьми в голос, частував цукерками. Гамірно й драйвово пройшла еко-гра «У морі, в лісі та у лузі є у нас маленькі друзі» з конкурсами, іграми, загадками від Баби Яги. Вона не просто завітала до дітей на захід, а як «працівник охоронної служби» і давала дітям слушні поради, як зробити свій відпочинок на природі безпечним, не наносити шкоду ні навколишньому середовищу, ні собі.

Розважальна піратська пригода «Пірати книжкових морів» дозволила юним шукачам пригод вирушити за справжніми піратськими скарбами, пройти безліч іспитів через мозковий штурм та конкурси такі, як: визначення відстані без будь-яких пристроїв, знання піратського жаргону, праця в парі та отримання прізвиськ «Довга нога», «Точне око», «Швидкі ноги», «Кошаче око». А ще – дізнатися про найголовніший скарб на Землі, за який навіть найзапекліший пірат віддасть всі скарби світу.

Казкова заплутанка «Стежками мудрої казки» заставила найменших читачів повірити в казкові дива і зустрітися з героями – Машою та Шапокляк, відгадувати предмети з казкової торбинки, розгадувати загадки та відповідати на каверзні запитання Шапокляк.

Бібліотекарі робили все, щоб у  бібліотеці була невимушена атмосфера. Задля цього створили комфортну зону для читання, спілкування з друзями та змістовного дозвілля. Тут було оформлено яскраві книжкові виставки: - навігатори «БібліоBook», «Читай, щоб бути в тренді», «Книжкові спокуси»; - інсталяція «Галактика читайликів»; ігрова зона з настільними іграми та іграшками.

Для юних жителів громади проводились цікаві заходи не тільки у бібліотеці, а й у місцях відпочинку: ігрових майданчиках, парках, з цією метою працював літній читальний зал під відкритим небом.

Бібліотечні працівники пропонували книжкове розмаїття для всієї родини: для малечі – казки, оповідання, дитячі енциклопедії, батькам – літературні новинки, журнали.

А ще на дітлахів чекали цікаві розваги, рухливі та інтелектуальні ігри, голосні читання, нові враження та активний відпочинок.

Дітям надавалась можливість демонструвати свої таланти та творчі здібності шляхом проведення майстер-класів та виставок персональних творчих робіт. Реклама бібліотеки та книги просувалась завдяки бібліотечній друкованій продукції: буклети, пам’ятки, листівки, рекомендовані списки літератури: «Цікаві факти про книги», «Криниця мудрості», «Літо на книжковій хвилі».

Отже, влітку, відвідувачі бібліотеки не тільки ширше знайомились з послугами бібліотеки та кращими літературними новинками, а й збагатились новими знаннями та закріпили основи їхньої читацької самостійності. І, головне, що через книгу пізнавали світ, реалізовували свої творчі потреби, естетичні та літературні уподобання.


 


середа, 22 січня 2025 р.

 Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси   дітям»

Бібліотека  для  дітей 

КЗ  «Новгородківська  публічна  бібліотека»

 

Проєкт 

«Майстерня  цікавих  знайомств

з  майстрами  мистецтв  Новгородківщини»

Працівники бібліотеки розробили і  втілили в життя проєкт «Майстерня цікавих знайомств з майстрами мистецтва Новгородківщини». На базі бібліотеки діє клуб «Мозаїка», де бібліотекарі популяризують мистецькі роботи майстрів рідного краю.

                             

Людина по своїй природі прагне краси. Вона з давніх-давен оздоблювала своє житло, одяг та предмети побуту. Багато красивих речей можна створити з різноманітних матеріалів, маючи бажання, золоті руки і фантазію. Творчі люди ніколи не зупиняються на досягнутому, постійно знаходять способи вираження свого таланту. Безперечно, творча діяльність для таких людей – своєрідна життєва енергія, яка може змінити не тільки їх самих, а й навколишній світ, роблячи його світлішим та прекраснішим. Саме про таких людей, які проживають на Новгородківщині, розповідаємо на різних заходах нашого проєкту «Майстерня цікавих знайомств з майстрами Новгородківщини».

Метою проєкту є популяризація мистецтва робіт майстрів рідного краю; знайомство дітей Новгородківської ОТГ з народними майстрами-краянами; поглиблення інтересу до народної творчості, українських традицій; виховання поваги до людей краю; проведення зустрічей з майстрами Новгородківщини; розвиток почуття краси та творчої уяви дітей.

Новгородківський край з давніх-давен славився талановитими майстрами, закоханими у народне мистецтво, такі як вишивка, в’язання, декоративний розпис, бісероплетіння тощо. Майстри краю неодноразово брали участь у Всеукраїнських та Міжнародних виставках, де нагороджувались грамотами та подяками за творчі досягнення. 

Майстри краю – знані люди не тільки в Україні, а й за її межами. Це –  народні майстрині – Лариса Зоріна, Світлана Руденко, Ірина Бондаренко, Наталія Бойко, Світлана Брухаль. Майстрині з вишивання, бісероплетіння, в’язання – Галина Кляцька, Валентина Григір, Оксана Осавелюк, Тетяна Крижанівська, Катерина Дорошко, Ірина Костянецька, а також фотохудожниця Юлія Антонюк.

На засіданнях бібліотечного клубу «Мозаїка» для дітей презентуються роботи майстрів народного декоративно-прикладного мистецтва. Діти з цікавістю і захопленням знайомляться з роботами, а також пізнають звичаї краю, мандруючи стежками декоративно-ужиткового мистецтва. 

Також роботи майстрів Новгородківщини висвітлюються на сторінці Фейсбук «Книги дітям Новгородки», що дає змогу більшій кількості відвідувачів знайомитися з творчістю краян. 

                               

У залах бібліотеки представляються виставки вишиванок, рушників, ляльок-мотанок, в’язані вироби та іграшки, вироби з бісеру, картини, фотороботи.

Зараз – особливий час. Ми звертаємося до джерел народної творчості, до народних традицій. І як радісно усвідомлювати, що вони сьогодні оновлюються, оживають, і, мабуть, чим більше ми будемо їх знати, тим життя наше буде духовно багатшим. Слова «Хто не знає свого минулого, той не має майбутнього» говорять самі за себе. Особливо важливі вони для підростаючого покоління, якому будувати майбутнє України. Тому треба вивчати народні традиції, щоб відродити українську націю.

Відеоролик  про  проєкт  можна  переглянути  за  посиланням

https://drive.google.com/file/d/19Igmrwbp1hDO2C-dF--ptOF1154gmgkt/view?usp=sharing



понеділок, 20 січня 2025 р.

 Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси   дітям»

 

Міська бібліотека філія для дітей № 19 МЦБС м. Кропивницького

 

Авторський проєкт  «Почитай-но !»




Цільова аудиторія:

- діти віком 3-6 років  

- вихователі

- батьки

Мета проєкту:

- реклама книги

- залучення дорослих до читання дітям

- розвиток та стимулювання сімейного читання

- зниження стресу та тривоги, емоційна розрядка дітей через релаксації читання.

База реалізації:

- КЗ «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №29 «Супутник» Кропивницької міської ради

Термін реалізації: 

3 роки

Ідея:

- Кожну середу з 13.00 до 15.00 в садочку працює «виїзний абонемент». Вихователі міняють свої книги і не тільки… Яскраві, кольорові, сучасні дитячі  книги  ретельно добираються до свят, занять, відпочинку.

- У ролі оповідачів виступають вихователі груп та бібліотекарі.

- Букрефлексія відбувається перед сном, під час занять та читання веселих віршів та оповідок замість вечірньої  дощової прогулянки.

Форми реалізації:

- сторітелінг

- казкотерапія

- буктерапія

- релакс-читання

- бук-арт сеанс

- театралізовані читання

Результативність  за рік:

- 17 вихователів читають книги собі та дітям

- охоплено читанням 120 вихованців

- прочитано 300 книг

- записано 7 родин


Шлях вдосконалення


 

 

 







 

неділя, 19 січня 2025 р.

 Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси – дітям»

«МЦБ»  Знам’янської  міської  ради

 

Проєкт  «Мистецькі  вихідні»  

Літні канікули – це унікальна можливість залучення до книги нових читачів. І працівники бібліотек створюють комфортне дозвілля для маленьких читачів Знам’янської міської територіальної громади.

Саме тому міська центральна бібліотека зі своїми філіями започаткували проект «Мистецькі вихідні», основою якого стали ігри, розваги, літературні подорожі, ігротеки, майстер-класи, спілкування і веселий настрій!

Так, для всіх дітей з привокзального мікрорайону, що поблизу міської центральної бібліотеки, бібліотекарі пропонували різноманітні майстер-класи Бібліо-Art-майстерні «Творчі долоньки». Тут діти навчались майструвати незвичайні й дивовижні поробки. Чудо-квіти та барвисті метелики розквітали з-під рук юних учасників занять: «Квіти із гофропаперу», «Квітковий настрій» (вироби з серветок), «Смайлик для друга» і «Мудра сова» (аплікації), «Ананасик» і «Риба-мандрівниця» (вироби з картону). М’який, різнокольоровий пластилін – це улюблений багатьма дітьми матеріал, який вони використовують для втілення своїх фантазій у роботах – «Смішарики», «Чарівна квітка», «Равлик», «Кумедні звірятка», «Грибочок». Виготовлення виробів у техніках торцювання, 3Д ручки, з природних матеріалів, синельного дроту – досить копітка робота, тим і привабила дітлахів, які завзято працювали і творили «Парашутики», «3Д магія», «Чорноліський лісовичок» тощо. Також відвідувачі майстер-класів передавали щирі почуття подяки нашим воїнам-захисникам в своїх роботах-подарунках – сердечках, квітах, голубах, листівках: «Для тебе воїне», «Підкова на щастя», «Ангелик» та інших.

Певну роль відіграє співпраця центральної бібліотеки та спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат у духовному та психофізичному розвитку учнів. Задля цього бібліотекарі використовували різноманітні форми івентів, які є не тільки цікавими, захоплюючими, а й посильними для дітей. Зокрема, це: бібліокруїз «Острови книжкових скарбів», під час якого учні ознайомилися з новинками літератури; «Калейдоскоп цікавих знань»; літературний пінг-понг «Назви пару героя казки» та інші.

Фахівці БФ №2 у рамках проєкту провели зі своїми активними користувачами майстер-клас «Лавандова лялька-мотанка». Додали розповідь про Лавандову Берегиню, яка сприяє господині в домашніх справах, дарує сприятливу енергетику у будинку. А також захищає оселю, всю родину, родинне багаття, а заразом і весь родовід від чорного зла та малих дітей від хвороб і злих сил. За наставництвом бібліотекарів діти вчилися сортувати гілочки лаванди, змотувати їх, формувати ляльку і прикрашати. Квіти лаванди слугували спідницею ляльки, а гілочки перетворювались на тулуб, голову і руки. Усі отримали не тільки естетичну, а й ароматичну насолоду. В результаті, кожен зробив свою дизайнерську лавандову ляльку. Дружня робота, творчість, спонукання один одного до досконалості вигляду ляльки – це головні досягнення заходу. Цим заняттям вкотре доведено, що творити разом з матінкою Природою – це корисно і надважливо.

Юні відвідувачі БФ № 3 взяли участь у квесті «Подорож океаном книжок». Щоб знайти справжній «скарб» та відгадати приховану фразу, потрібно було зібрати сім ключів, які учасники отримували за кожне правильно виконане завдання. Завдання були різного формату: розповідь про історію створення книги та бібліотек; «Бухти прочитаних книжок», де учасники за номером кубика обирали книгу та зачитували вголос уривок на зазначеній сторінці; зупинка «Острів таємниць чорного ящика», де знаходились предмети, за якими юні відвідувачі відгадували назву книги; ще зупинка: «Легендарні замки України» –  знайомство дітей з легендою Хотинської фортеці, історією козацького заселення, легендарним Червоним дубом на острові Хортиця; читання про таємницю Олеського замку та слухання про містичних привидів Підгорецького замку. А ще на учасників чекав «бібліоланч», що готувався з «карток-сандвічів», текстові сторони яких мали б співпадати. І на завершення подорожі мандрівники прийшли до ґроту «Галерея», де за портретним описом потрібно було впізнати літературного героя.

Виконуючи завдання квесту, читачі проявили неабияку ерудицію, пригадали знайомі книжки та улюблених героїв, познайомились з новою літературою та дізнались багато нового й цікавого. Зібрані сім ключів, дали змогу відкрити чарівну скриньку зі «скарбом». Виявилось – це знання. А книга – ключ від знань.

Отже, перебуваючи на заходах літньої програми, її відвідувачі щоразу переконувались, що бібліотека – це не тільки «дім» для книг, а й територія захоплюючих і корисних знань, нових розваг. А бібліотекарі – помічники у розкритті  цих знань творчих здібностей дітей.


   
 

        





пʼятниця, 17 січня 2025 р.

 Всеукраїнський  конкурс  проєктів

з  надання  культурних  послуг  юним  мешканцям

територіальних  громад  «Бібліотечні  сервіси – дітям»

«МЦБ»  Знам’янської  міської  ради

 

Проєкт  «Мистецькі  вихідні»  

Літні канікули – це унікальна можливість залучення до книги нових читачів. І працівники бібліотек створюють комфортне дозвілля для маленьких читачів Знам’янської міської територіальної громади.

Саме тому міська центральна бібліотека зі своїми філіями започаткували проект «Мистецькі вихідні», основою якого стали ігри, розваги, літературні подорожі, ігротеки, майстер-класи спілкування і веселий настрій!

Так, для всіх дітей з привокзального мікрорайону, що поблизу міської центральної бібліотеки, бібліотекарі пропонували різноманітні майстер-класи Бібліо-Art-майстерні «Творчі долоньки». Тут діти навчались майструвати незвичайні й дивовижні поробки. Чудо-квіти та барвисті метелики розквітали з-під рук юних учасників занять: «Квіти із гофропаперу», «Квітковий настрій» (вироби з серветок), «Смайлик для друга», «Мудра сова» (аплікації), «Ананасик», «Риба-мандрівниця» (вироби з картону). М’який, різнокольоровий пластилін – це улюблений багатьма дітьми матеріал, який вони використовують для втілення своїх фантазій у роботах – «Смішарики», «Чарівна квітка», «Равлик», «Кумедні звірятка», «Грибочок». Виготовлення виробів у техніках торцювання, 3Д ручки, з природних матеріалів, синельного дроту – досить копітка, але водночас цікава робота, тим і привабила дітлахів, які завзято працювали і творили «Парашутики», «3Д магія», «Чорноліський лісовичок» тощо. Також відвідувачі майстер-класів передавали щирі почуття подяки нашим воїнам-захисникам в своїх роботах-подарунках – сердечках, квітах, голубах, листівках: «Для тебе воїне», «Підкова на щастя», «Ангелик» та інших.

Певну роль відіграє співпраця центральної бібліотеки та спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат у духовному та психофізичному розвитку учнів. Задля цього бібліотекарі використовують різноманітні форми івентів, які є не тільки цікавими, захоплюючими, а й посильними для дітей. Зокрема, це: бібліокруїз «Острови книжкових скарбів», під час якого учні ознайомилися з новинками літератури; «Калейдоскопі цікавих знань»; літературний пінг-понг «Назви пару героя казки» та інші.

Фахівці БФ №2 у рамках проєкту провели зі своїми активними користувачами майстер-клас «Лавандова лялька-мотанка». Додали розповідь про Лавандову Берегиню, яка сприяє господині в домашніх справах, дарує сприятливу енергетику у будинку. А також захищає оселю, всю родину, родинне багаття, а заразом і весь родовід від чорного зла, насамперед малих дітей від хвороб та злих сил. За наставництвом бібліотекарів діти вчилися сортувати гілочки лаванди, змотувати їх, формувати ляльку і прикрашати. Квіти лаванди слугували спідницею ляльки, а гілочки перетворювались на тулуб, голову і ручки. Усі отримали не тільки естетичну, а й ароматичну насолоду. В результаті, кожен зробив свою дизайнерську лавандову ляльку. Дружня робота, спонукання один одного до досконалості вигляду ляльки, цікавість і творчість – це головні досягнення заходу. Цим заняттям вкотре доведено, що творити разом з матінкою Природою – це корисно і надважливо.

Юні відвідувачі БФ № 3 взяли участь у квесті «Подорож океаном книжок». Щоб знайти справжній «скарб» та відгадати приховану фразу, потрібно було зібрати сім ключів, які учасники отримували за кожне правильно виконане завдання. Завдання були різного формату: розповідь про історію створення книги та бібліотек; «Бухти прочитаних книжок», де учасники за номером кубика обирали книгу та зачитували вголос уривок на зазначеній сторінці; зупинка «Острів таємниць чорного ящика», в якому лежали предмети, за якими юні відвідувачі відгадували назву книги; «Легендарні замки України», де діти познайомились з легендою Хотинської фортеці, історією козацького заселення та легендарним Червоним дубом на острові Хортиця, прочитали таємницю Олеського замку та послухали про містичних привидів Підгорецького замку. А ще на дітей чекав «бібліоланч», що готувався з «карток-сандвічів», текстові сторони яких мали б співпадати. І на завершення подорожі мандрівники прийшли до ґроту «Галерея», де за портретним описом потрібно було впізнати літературного героя. Виконуючи завдання квесту, діти проявили неабияку ерудицію, пригадали знайомі книжки та улюблених героїв, познайомились з новою літературою та дізнались багато нового й цікавого. Зібрані сім ключів, дали змогу відкрити чарівну скриньку зі «скарбом». Виявилось – це знання. А книга – ключ від знань.

Отже, перебуваючи на заходах, діти щоразу переконувались, що бібліотека – це не тільки «дім» для книг, а й територія захоплюючих і корисних знань, нових розваг. А бібліотекарі – помічники у розкритті їхніх творчих здібностей.