середа, 26 лютого 2025 р.

 Олександрівська бібліотека для дітей

Дитячі  бібліотеки  області 

у  2024  році

Головними акцентами у роботі бібліотеки були – популяризація національно-патріотичної тематики, української історії та літератури; впровадження власних проєктів; співпраця з партнерами – шкільними та позашкільними закладами, краєзнавчим музеєм, Центром культури та дозвілля, Товариством Червого Хреста України. Працювали 3 центри читацьких обєднань бібліотеки. Фахівці провели майже 150 бібліотечних заходів (у т.ч. 85 – для ВПО), які відвідали близько 3,3 тис. користувачів (у т.ч. 345 – ВПО). Мала продовження бібліотечна послуга Бебігувернер, що сподобалась жителям громади, адже ігровий простір «дитячої кімнати» обладнаний спеціальними меблями, заповнений іграшками, розважальним приладдям, цікавими дитячими книжками. Протягом минулого року понад 25 сімей скористалися такою послугою.

Відповідно до напряму роботи «Духовне становлення юної особистості» бібліотекарі впроваджували заходи у форматі оф/онлайн: книжкові виставки «Слава козацька живе», «З Днем Соборності, Україно!», «Конституція – основа правової держави»; Kozak-day «Слава не поляже, а про себе розкаже»; квести  – «Україна – це ми», «Вона – наш скарб і наша мрія: соборна, вільна Україна»; флешмоби  патріотичний «Україно, залишайся незламна та міцна!» та поетичний «Живи Україно, живи для краси, для сили, для правди, для волі!»; UKRAINE-вечірка «Яскрава, Неповторна, Незалежна»; Book-лоція «Революція Гідності в книгах»; щира розмова «1000 днів стійкості та незламності»; онлайн-вікторина «Україна – моя Батьківщина»; лінгвозанурення «Мова – ДНК нації»; інтелектуальна гра «Правові знання без шпаргалки»; мовознавчий турнір «Мова єднає серця»; народознавча розвага «Україну я люблю, вишиванку одягну!». Увага дітей приверталась до краєзнавчих матеріалів про голодомор. Зокрема, до книги земляків В. Білошапки та І. Петренка «Олександрівський вимір», де представлені архівні документи та матеріали про трагічне лихоліття 1932-1933 років. Також дітям демонстрували документальний фільм «Ти приніс мені яблуко…?» та представили тематичний огляд літератури «Є пам'ять, якій не буде кінця». Слід наголосити, що одним з інструментаріїв реалізації вищезазначених заходів була фінансова підтримка (5,5 тис. грн) згідно Програми національно-патріотичних заходів відділу культури та туризму (рішення Олександрівської селищної ради від 22.11.2022р. №4008).

Розмова про дитячу літературу поєднувалась з корисним дозвіллям читачів-дошкільнят і школярів під час бібліотечних програм, Всеукраїнського тижня дитячого читання, Національних тижнів  – дитячого читання та читання поезії, всеукраїнських конкурсів, власних бібліотечних проєктів та програми літніх читань. Серед івентів, що сподобались відвідувачам: книжкові виставки «Писемні скарби України», «Іван Котляревський – корифей української літератури», «Книжкова Планета Дитинства»; голосне читання книжки Зірки Мензатюк «Чарівні слова. Казочки про мову»; огляд книг «Літературний барометр»; FRESH-дозвілля «Нас єднає книга»; BOOK-фестиваль «Не може серце не радіти, коли читають батьки і діти»; літературні   вечір «Котляревський – велике серце України» та квіз «Шевченкове слово в наших серцях»; зустріч з місцевою літераторкою Уляною Горяною; конкурс малюнків «Малюємо вірші про дім»; бібліокафе «Цінуйте рідний дім і те, що маєте», де хлопці та дівчата спробували себе в ролі поетів – складали вірші за поданою римою, згадували видатних українських поетів, знайомилися із сучасними письменниками, які зараз боронять нашу Батьківщину. У рамках програми літніх читань «Запалюємо ЛІТО-2024» бібліотекарі організували більше 60-ти подій. Найяскравіші з них: бібліостихія «На сонячній галявині нам круто і цікаво»; бібліофестини «Запалюємо ЛІТО-2024»; вікторина «В світі казки чарівної»; інтелектуально-творчі змагання «Намалюй мені своє літо»; літературно-мистецьке асорті «Подорож у чарівний світ польських казок, оповідей та романів» з книжковою виставкою «Книжкова Польща дивує щодня»; двобій інтелектів «Світло знань, запалене серцями»; бібліоперегони «Шлях до Олімпу»; літературне смакування «Цей дивний шоколад» з майстер-класом «ШокоАрт»; інтерактивна година «Безпека на дорозі», до якої підключилися відомі літературні персонажі Шерлок Холмс, Бабуся-Ягуся, Івасик Телесик, Лисички-сестрички, Дюймовочка.

Активність кращих читачів бібліотеки знайшла відображення у конкурсах. Так, творча робота юної художниці М. Шевченко, що взяла участь у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка «ЗЕЛЕНЕ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ: дитячий погляд» ввійшла, за підсумками конкурсу, до однойменного альманаху робіт, підготовленого НБУ для дітей. Шестикласниця О. Шабанова стала однією з перших в обласному турі Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2024».


 






пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

 ДФ  Новоукраїнської ЦБ

Дитячі  бібліотеки  області 

у  2024  році 

В організації роботи з користувачами найбільше приділялась увага розробці циклу програм національно-патріотичної, краєзнавчої, правової, екологічної тематики, корисному дозвіллю. Задля широкого представлення фондів організовувались яскраві книжкові виставки у різних форматах, як-то: - екскурсія, - мандрівка, - персоналія, - інсталяція, - калейдоскоп, - одного портрета тощо. Не один рік бібліотека використовує таку форму роботи, як «день», присвячений, наприклад, символіці, професії, окремим святам. Впроваджувались нові форми івентів такі, як: творчі акції, поетичні батли, топонімічний круїз, онлайн огляди літератури, інтерактивні вікторини і подорожі, відеопокази тощо. Загалом відбулись 54 заходи спільно з партнерами та прихильниками бібліотеки.

Користувачі бібліотеки залучались до щорічних Всеукраїнських  конкурсів «Лідер читання», «Творчі канікули». Активність проявляли і бібліотекарі, взявши участь у Всеукраїнському конкурсі «Бібліотечні сервіси – дітям», де представили проєкт «Бібліотечне літо для веселих, кмітливих, невгамовних», який отримав спеціальну відзнаку журі в обласному етапі Конкурсу.

Бібліотека приєдналась до швейцарсько-українського проєкту «DICADE Summer Clubs 2024 «Ми вдома в Україні» Новоукраїнської громади. Це дало можливість якнайкраще організувати змістовне дозвілля дітей та підлітків усієї громади протягом літніх канікул на базі ЦДЮТ «ЗОРІТ».

З метою розвитку світогляду читачів щодо історії українського народу, права, моралі, екології та ментального здоровя бібліотека проводила наступні заходи: інтелектуальна гра «Чи знаєш ти свою державу?»; книжкові виставки «Живи і міцній українська держава», «Це моя земля – це наша Україна»; «Небесна сотня. Герої не вмирають», «Мова моя рідна, мова українська», «Уклін усім, хто край наш боронив» до 80-річчя з дня визволення міста Новоукраїнки від нацистських окупантів, «Місто моє рідне – Новоукраїнка» з книгами та унікальними фотодокументами, «Дивосвіт українського рушника» з виданнями про історію української вишивки та роботами від народних умільців; фотовиставка «Героями не народжуються, героями стають»; куточок, присвячений учасникам російсько-української війни «Ми щит і меч твій, Україно!»; топонімічний круїз «Історія вулиць – історія міста»; вулична акція «Живу, люблю і дихаю тобою, моє найкраще місто на землі!»; година мужності «Ми українці: честь і слава незламним!»; творча акція з малюнками на асфальті «Миру, радості, добра рідній Україні», на яких переважали патріотична символіка, зображення сонця, квітів, голубів миру; година пам’яті «Дитяче життя – безцінне!» з відпочиваючими літнього табору ДЦЮТ «ЗОРІТ»; літературний огляд-мандрівка «З Україною в думках і серці»; Дні –  прапора «Синьо-жовте знамено гордо підіймемо!» з флешмобом, бесідою та виставками -інсталяцією «Величний символ нашої держави» та – пам’яті «Героями не народжуються – героями стають»; участь у благодійній культурно-мистецькій акції на підтримку ЗСУ «Пишається Писанка Новоукраїнщини»; презентація виставки «Толерантність й доброта – основа нашого життя»; казкове розслідування «Захищаємо права казкових героїв»; поетично-патріотичне привітання з Днем Конституції України на Ютуб каналі «Я – українець!» від активного читача К. Леймана https://www.youtube.com/watch?v=aq71Bcw3TAU; огляди книжково-ілюстративних виставок «Чисте довкілля збережемо!», «Земля наша мати – нам її оберігати»; осінній калейдоскоп «Красуня Осінь в місто завітала». Особливий інтерес у читачів викликав День інформації «Здорова дитина – здорова країна», де відбулись: бесіди про правильні харчування та режим дня, користь дихальної гімнастики та звичок, що шкодять організму, важливість ментального здоровя; книжкова виставка-порада «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати!» щодо лікувального потенціалу природи; тематична вікторина та виконання фізичних вправ.

Чимало заходів сприяли популяризації дитячої книги та сімейному читанню: День поезії «Мудрі уроки О. Пчілки» з розповіддю про письменницю та читанням її творів; презентація відеочитань поезій українських авторів та огляд книжкової виставки-натхнення «Ріки незмінно течуть додому» у рамках Національного тижня читання поезії; книжчині іменини «Книги добрі і цікаві, книги мудрі та яскраві»; журнальний ярмарок «Про події щоб знати, періодику треба читати»; інформаційний калейдоскоп «Нові книги – нові відкриття»; інтерактивна гра «Казки Андерсена відкривають свої таємниці»; презентація книжкової виставки «Світло історій» у рамках Національного тижня дитячого читання; літературна естафета «Поетична магія»; свято «Посвята в читачі» з вікторинами, конкурсами, оглядами літератури, на завершення якого діти отримали медалі «Я – читач бібліотеки – 2024», а найактивніші – спеціальні звання «Чемпіон читання».

З нагоди відзначення 210-річниці від дня народження Т.Шевченка бібліотека приєдналася до челенджу «Тарас Шевченко у нас в серцях!» та влаштувала: виставку одного портрета «Вдивляється Тарас у душу України»; перегляд віртуальної екскурсії «Стежками малого Тараса» (https://youtu.be/2LNQh0AkmSw?si=77QKc1aSvyjL_t9U); літературні читання «Поетичний вінок Кобзаря».

Зустріч з краянином, військовим ЗСУ, письменником-початківцем Миколою Кобренюком справила на її учасників незабутнє враження. Автор розповідав про свою книжку «Останній із роду» про Країну Драконів та лицарів. Реалізовуючи задум, М. Кобренюк звернувся до бібліотекарів, які допомагали у питаннях редагування та друку книжки, що вийшла невеликим тиражем за власні кошти автора. Під час заходу, читачі не тільки захоплено слухали розповідь письменника, а й ставили безліч запитань. На згадку письменник подарував бібліотеці кілька екземплярів книжки, на яку бібліотекарі створили буктрейлер https://youtu.be/fG4v73q08Vc?si=o3EK5tPTbe4yCqnW.

Користувачам сподобались такі івенти, як: отримали: поетичні батли на краще читання віршів українських поетес; бібліопікнік «Відпочивай, але читати не забувай»; літературна подорож «Бібліотечною планетою»; караван періодичних видань «Читаємо всі!»; гра-подорож «Чарівний світ казок Зірки Мензатюк». відеоогляд «Новорічно-різдвяні читання зі смаком снігу»; інтерактивна гра «Мільйон дитячих книг»; огляди нових надходжень «Книжечка новенька – дітям до серденька» і серії книг Ю.Пресса «Знайди злочинця» та «Видатні особистості»; книжкові виставки «В гостях у героїв книг В. Нестайка»; «Різдвяна зірка засіяла»; «Літні читання для відпочинку і навчання» та інші.

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек юних книголюбів запросили до таких івентів: свято-конкурс на здобуття почесних звань «Читач бібліотеки – 2024»; акція «Я – бібліотекар»; привітальний відеомікс «БІБЛІОТЕКАР».

У рамках акції «Подаруй бібліотеці книгу» дитяча філія отримала книжки від: Я. Маланчука – користувача бібліотеки і громадського активіста з Донеччини, українських письменниць О.Тебешевської з Івано-Франківщини та Г.Душнюк з Хмельниччини, читачів К. Леймана та А. Кирлич. Бібліотекарі впевнені, що подаровані книжки не тільки знайдуть свого читача, але й стануть найулюбленішими.

Цифрова грамотність відвідувачів поширювалась під час: бібліотечно-бібліографічних занять «Безпека в інтернеті в умовах військових дій» з порадами щодо користування соціальними мережами, переглядом мультфільму «Безпечний інтернет: Пригоди Петрика», бесідою про основи онлайн-безпеки, захисту персональних даних та від кібератак і шахрайства; бібліографічного огляду «У світі довідкової літератури»; бібліотечного уроку «Вчись книгу берегти»; виставки-рекомендації «Скарбничка ерудита» тощо.

Прояв творчості читачів спостерігався на інтерактивних заходах: тематичні майстер-класи; День юного художника «Веселе літо» з малюнками на асфальті; відео-галерея «Творча дитина – це супер!»; презентація виставок юних художниць восьмирічної Єлизавети Пенди та чарівниці паперових ляльок п’ятикласниці Тетяни Залужної.

Схвальні відгуки відвідувачів бібліотеки отримала творча виставка «Букфолдінг – мистецтво з книги» бібліотекарки С.Токарь, яка викликала бажання створювати подібні роботи.

На майстер-класах гуртка «Творча майстерня» його учасники виготовляли яскраві поробки: «Сувенір-оберіг для захисника», «Вишиванка для мами», «Квіти для найкращої мами в світі», «Літо з метеликами, квітами та веселими тваринками», «Вітальна листівка до Дня міста», «Сніжинки з паперу» та інші. Діти з гуртка «Повернемо книгам друге життя» із задоволенням випробовували себе в ролі «книжкових лікарів», які відновили 250 бібліотечних книжок.