середа, 5 лютого 2025 р.

 Вільшанська СБФ для дітей 

Дитячі  бібліотеки  області 

у  2024  році 

Бібліотека продовжувала міцні, творчі стосунки з вихованцями середньої, старшої дошкільної груп та вихователями ЗДО «Колосок», школярами і педагогами місцевого ліцею, фахівцями та учнями ДЮЦ, Службою у справах дітей Вільшанської селищної ради та колегами Публічної бібліотеки імені Лідії Горячко. Фахівці закладу реалізовували багато різноформатних, інформаційно-насичених програм, кожна з яких супроводжувалася додатковими заходами.

Історична та культурна спадщина України для юних читачів розкривалась під час різноманітних івентів: історіографічна подорож «Ми – нащадки Київської Русі» з переглядом фільму «Вся історія України» та малювання дітьми державних символів; година історичної правди «Пам’ятай про Крути»; відеомандрівка «Захід, схід – одна країна! Це соборна Україна!» з книжковою виставкою «В єдності дій і соборності душ», патріотичною грою «Батьківщино моя сонцелика», завданням якої було розташувати на мапі України, за допомогою пазлів, усі області нашої держави; віче пам’яті «Небесна сотня: пам’ять і сльоза» з відео та оглядом тематичної книжкової виставки; інфомікс «Читаємо та вивчаємо Конституцію України» з патріотичним флешмобом «Україно, залишайся незламна та міцна!»; патріотична акція «Я люблю Україну!» з переглядом виставки дитячих малюнків і художніх робіт дітей Вільшанщини «Діти України за МИР!»; вечір пам’яті «Холодний подих згаслої свічі», присвячений голодомору; героїко-патріотична бесіда «Від запорозьких козаків до героїв сьогодення» від директора українсько-болгарського історичного музею імені Івана Гуржоса, яку доповнив відеофільм «День захисників та захисниць України»; години –  спілкування «Сучасні творці добра» з відео «Про волонтерство в Україні під час війни» та - любові до рідної мови «Барвінкова, веселкова, найдорожча рідна мова» з мовно-літературними завданнями, вікториною і  книжково-ілюстративною виставкою «Квітни, мово наша рідна»; краєзнавчий круїз «Вільшанщина на вітрилах часу» про перші поселення болгар на території, кількість перейменувань назви селища, історії його вулиць, скверів, парків та туристичних місць краю; виставка малюнків «Із мрією в серці. Про мир в Україні» учнів художнього класу ДШМ (викладач О. Яковлєва); артмайстерка «Твоя країна… якою вона буде», учасники заняття якої спробували себе в ролі майбутніх конструкторів, архітекторів ландшафтних дизайнерів.

Розвиток дитячого та сімейного читання завжди на часі. Задля цього бібліотекарі організовували багато заходів. Насамперед, це – програми до Всеукраїнського тижня дитячого читання (протягом якого, бібліотеку відвідало 146 дитини, яким видано 201 книгу); Міжнародного дня дитячої книги, літніх читань, ювілеїв літературних класиків тощо. Найбільше вподобайок від читачів отримали: книжкова виставка-вподобань читачів «Книжковий острів скарбів»; книжковий пеленг «Нових книг яскраві промінці» сучасних українських майстрів слова; читацькі розваги «Книгограй» з літературними іграми; літературна здибанка «Великий детектив та його творець» про найвідоміших авторів детективного жанру з книжковою виставкою-інсталяцією «Детективна весна» та бібліозануренням «Атрибутика детектива».

    До 210-ї річниці з дня народження Т. Шевченка відбулась низка заходів: літературна година «Живе під сонцем любові Шевченкове слово» з виставкою малюнків «Шевченко в моєму серці», складанням пазлів і розфарбуванням відомих картин Кобзаря та відео вікториною;  літературна подорож «Стежками Пророка української долі...» з переглядом творів поета, створених за допомогою «Анімація. Штучний інтелект», декламацією віршів митця, вікториною; мандрівка «Тарасовими шляхами»; перегляди мультфільмів «Як Тарас Шевченко став зіркою», «Садок вишневий коло хати» і слуханням пісні на вірш поета «Зацвіла в долині червона калина».

До програми «Бібліотечне літо 2024» входила низка заходів: бук-занурення «Літечко зустрічай, нові книги обирай»; гра-подорож «Україно, я – твоя краплинка»; літературні –  сафарі «Гарячі пригоди з книгою» та смакування «Цей дивний шоколад»;  бібліопригоди «Подорож – змагання у цікавий світ читання»; інтелект-кафе «Меню для книголюбів»; пізнавальний фреш «Цікаві факти про корисну ягоду»; вікторина «В країні Мурляндії»; презентація мультфільму «Тото» у літній залі кіноп’ятниця «Подорож до країни Мультляндії». Цікавою для дітей була літня акція «Книга в тренді» за підсумками якої визначили п’ять найрейтинговіших книг літа. За червень-серпень відбулось понад 20 бібліотечних заходів, які відвідало 298 читачів, з них 23 – нових читача. Видача документів склала 526 прим. видань. 86 осіб побували на 6-ти кіноп’ятницях.

    З метою популяризації бібліотеки, реклами її послуг та культури читання для користувачів проводились: Дні –  відкритих дверей, - безпечного Інтернету; мандрівки-екскурсії бібліотекою; бібліографічні огляди, Дні інформації та бібліографії; тематичне та індивідуальне інформування; заняття з бібліотечно-бібліографічної грамотності; складання інформаційно-рекомендаційних та бібліографічних списків літератури; голосні читання «Прочитай мені» та квест «У світі книги чарівної» (обласна акція «Читай-компанія мандрує регіоном») та інші.

Щоб подарувати юним мешканцям громади часточку дива, бібліотекарі влаштовували театралізовані дозвіллєві заходи. Наприклад, святкове дійство «Казкова подорож до країни Святого Миколая» для дітей віком до 14 років, які потребують особливої уваги; Свято дитинства «Маленька країна – країна дитинства, де сонечко світить і казка живе» до Міжнародного дня захисту дітей; свято «Бібліотечна Котовасія» з нагоди Міжнародного дня котів; бібліопригоди «Подорож-змагання у цікавий світ читання».

    Продовженням дозвіллєвих програм була участь читачів у роботі бібліотечних центрів спілкування «У світі Прекрасного», «Другарче» та всеукраїнських конкурсах. Найбільш вдалими засідання клубів, на думку фахівців, були: літературна кав’ярня «Смачна поезія до кави» в  меню якої – кава «Експромто» та «Пиріг з родзинками», перевірка поетичного дару у присутніх, зустріч з місцевими поетами; бібліотусовка «Книжкове чаювання з …», під час якого організували конкурс «Читай книгу! Дивись фільм!», презентацію літературних смаколиків «Читач рекомендує читачу», розповідями про улюблену книжку, огляд літератури «Читай українською!»; краєзнавча подорож «Зелені маршрути Болгарії»; година спілкування «Літопис традицій моєї малої Батьківщини»; відеомандрівка «Національний одяг та кухня болгар».

    Двоє читачок бібліотеки здобули перемогу в обласних турах Всеукраїнських конкурсів «Лідер читання» та «Творчі канікули-2024» (номінація «Моя Україна: з вірою у Перемогу»), до того ж, твір увійшов до збірки «Творчі канікули-2024», виданій НБУ для дітей.

    Підвищення кваліфікації бібліотечних працівників відбувалось шляхом їхньої участі у: семінарах «Бібліотека – простір безпеки та підтримки в умовах війни», «Бібліотека – центр національно-патріотичного виховання молоді»; Дні теорії та практики «Майданчик ідей – працюємо на громаду»; практикумах «Робота бібліотек у літній період», «Сучасна бібліотека: новий формат діяльності»; роботі міжвідомчої ради з питань бібліотечної роботи щодо співпраці бібліотечних і шкільних закладів у воєнний час; засіданнях ради при директорі. Здійснено три тематичні виїзди до бібліотек-філій, підготовлено консультації з питань краєзнавчої роботи Березовобалківської СБФ та обслуговування користувачів-дітей і користувачів з групи «ВПО».

    Бібліотека взяла участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Забезпечення прав дитини на отримання у бібліотечних послуг в умовах війни» моніторингу та обласному моніторинговому дослідженні «Бібліотека для дітей в громаді. Реалії та сьогодення» Кіровоградської ОДБ ім. Т. Г. Шевченка; провела серед своїх читачів анкетування «Героєм якої книги ти хотів би стати?» та опитування «Чи є у тебе вдома дитячі книги?».

                       




 

 

         



вівторок, 4 лютого 2025 р.

 Благовіщенська міська бібліотека для дітей

Дитячі  бібліотеки  області 

у  2024  році 

Всупереч труднощам, що відбувались у 2024 році, бібліотекарі знаходили натхнення для роботи та надихали своїх відвідувачів на краще.

Бібліотекарі дотримувались принципу, що вивчення потреб користувачів – запорука впровадження якісних бібліотечних послуг. І з цією метою проводились 8 аналізів читання серед читачів закладу. Учасниками стали 83 учні 5-9-х класів місцевої школи. Крім того, бібліотекарі долучалась до: всеукраїнського соціологічнго дослідження «Стан кадрового потенціалу бібліотек України» (НБУ імені Ярослава Мудрого); всеукраїнського маркетингового анкетування «Дитячі бібліотеки у соціальних мережах та месенжерах» (НБУ для дітей); обласного маркетингового дослідження «Бібліотека для дітей в громаді. Реалії сьогодення» (Кіровоградська ОДБ ім. Т. Г. Шевченка).

Завдяки коштам з місцевого бюджету та спонсорам бібліотека поповнила свої фонди новою літературою – 68 прим. книг, що користувалися популярністю серед читачів.

Протягом року проводилися різноманітні заходи: літературні зустрічі, майстер-класи, голосні читання для малечі, ігри, розваги, вікторини тощо.

Духовному становленню особистості сприяли: книжкові виставки «Незалежна і єдина будь навіки, Україно!»; історичні   вернісаж «Україна – вільна, незалежна та непереможна» і колаж «Історія української Конституції»; кросворд-вікторина про Основний Закон України; майстер-клас з виготовлення патріотичної листівки; година художнього слова «У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна» до дня народження Т. Шевченка; гра-подорож «Різнокольорові барви дитинства» та багато інших.  

Просуваючи читання і корисне дозвілля у бібліотеці, фахівці пропонували користувачам такі івенти, як: презентації книжок М. Баттерфілд «Запрошуємо до нашого світу», що розповідає про життя дітей в різних краях та серії української письменниці Галини Вдовиченко – «36 і 6 котів»; літературне рандеву «Книгою призначена зустріч»; вікторини «Подорож казками Г. Х. Андерсена» та «Відгадай народну казку»; книжкова виставка «Цей дивний світ – бібліотека!»; День казки «Читаємо казки на всі смаки» (спільно з керівниками гуртків ЦДЮТ); свято «Зимова феєрія»; розважально-пізнавальна година «Жителі країни Мурляндії»; майстер-клас з виготовлення котика у техніці орігамі та інші.

Гасло Літніх читань «Читаємо завжди, читаємо всюди» бібліотекарі реалізували через презентацію «Бібліолавка», що відбулась у місцевому парку.

Бібліотека запрошувала своїх відвідувачів до Всеукраїнських конкурсів, в яких взяли участь 17 користувачів бібліотеки.

Переможницями обласних турів стали учасники Всеукраїнських конкурсів –  дитячої творчості «Україна – мрія» (С. Стадніцька)  та  «Лідер читання» (В. Ковалішина).

 
 









понеділок, 3 лютого 2025 р.

Дитячі  бібліотеки  області  у  2024  році 

        

У 2024 році дитячі бібліотеки нашого краю продовжували трансформувати роботу своїх закладів відповідно до умов воєнного стану в країні.

Бібліотечні фахівці робили все задля сприяння інтеграції юних громадян в соціокультурне середовище через читання, бібліотечні програми, патріотичні цінності, інформаційну культуру, змістовне проведення вільного часу з метою стимулювання їхнього інтелектуального, ментального і творчого розвитку.

У дитячих бібліотеках, як і раніше, усі охочі мали можливість користуватися спектром бібліотечно-інформаційних оф/онлайн послуг, взяти участь у різних проєктах. Заходи, що організовували бібліотекарі для дітей, були вкрай важливі в умовах дистанційного навчання школярів та постійних стресів, викликаних війною.

Здійснюючи соціокультурну діяльність, дитячі бібліотеки співпрацювали з навчальними закладами, центрами дитячої та юнацької творчості, службами у справах дітей, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, місцевими музеями та будинками культури, різними громадськими організаціями та волонтерами.

Отже, минулий рік показав, що дитячі бібліотеки потрібні й необхідні громадам. Адже це – осередки, де гуртуються не тільки діти, а й цілі родини, де підтримують громадян, які опинилися у важких життєвих умовах, надаючи їм інформаційну, психологічну, гуманітарну і, навіть, юридичну допомогу.

У наступних постах – саме про роботу спеціалізованих бібліотек для дітей нашої області.