пʼятниця, 30 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування    


Ефективність і результативність діяльності

спеціалізованих бібліотек для дітей

 як вимірювання їх соціального впливу у громадах.

(Продовження)

                                        

Дитячі бібліотеки сприяли підтримці розвитку творчості дітей громади шляхом проведення 13-ти всеукраїнських заходів та обласної акції.

Протягом 2024 р. до конкурсів було залучено 795 користувачів-дітей.  З них: 59 – стали переможцями обласних турів, яких нагороджено грамотами і книжковими подарунками від Кіровоградської ОДБ ім. Т.Г. Шевченка; 26 – отримали престижні гран-прі та стали переможцями чи мали спеціальні відзнаки на всеукраїнському рівні.

Творчі роботи 25-ти юних авторів увійшли до альманахів і збірки «Творчі канікули-2024».

Вперше на запрошення НБУ для дітей переможці всеукраїнських конкурсів від області взяли участь у святкових заходах та церемонії нагородження, організованих бібліотекою (м. Київ).

НБУ для дітей відзначила активну участь дитячих бібліотек області у конкурсах із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих», дитячої творчості «Україна-мрія».

 

Таку діяльність бібліотек, як-то – залучення користувачів-дітей до різного роду конкурсів, що сприяють проявам і розвитку їхніх здібностей, креативні послуги, участь у значимих подіях громади, області, держави – вкрай важливо розгалужено й ефектно рекламувати в бібліотечному оф/онлайн просторі.

Дитячі бібліотекарі області на належному рівні продемонстрували свою професіональність в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу проєктів з надання культурних послуг юним мешканцям територіальних громад «БІБЛІОТЕЧНІ СЕРВІСИ – ДІТЯМ» – 12-ма фаховими проєктами. Проєкт ЦМБД Олександрійської МЦБС на всеукраїнському рівні отримав гран-прі та сертифікат на 10 тис. грн. від його організаторів. Про це розповідалась у декількох постах Блогу від 06.01.25 р., в яких були представлені усі 12 проєктів, що надійшли на обласний тур конкурсу.

 

 

вівторок, 27 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування       

 

Ефективність і результативність діяльності

спеціалізованих бібліотек для дітей

 як вимірювання їх соціального впливу у громадах

(продовження)



Протягом 2024 року до фондів дитячих бібліотек надійшло 92,1% україномовних документів від загального числа надходжень. Видача цих видань зросла на 2,0% проти 2023 року.

Нова іншомовна література – англійська, французька, німецька, польська – склала 5,5%. У порівнянні з 2023 р. відбулось збільшення таких надходжень, хоча й мізерне, на 0,1%. Відповідно й у читанні користувачів дитячих бібліотек з’явились видання саме цими мовами. Тому, фахівцям треба враховувати цей факт при комплектуванні бібліотечного фонду.

Поповненню бібліотечних фондів, з хорошою результативністю, сприяла участь бібліотекарів у різних проєктах, онлайн-розіграшах, які проводили видавництва на своїх сторінках у соціальних мережах та зверненням бібліотек до письменників, спонсорів, прихильників книг. Так, зокрема, до дитячих бібліотек надійшло  близько  400-т  книг  від  різних  видавництв.  А загалом  бібліотеки отримали 32,8%  книжкових подарунків від загальної кількості надходжень.

Коефіцієнт оновлення фонду склав 1,6. Його зростання у 2024 р., незначне, усього на 0,5%, але все ж – відбулось. Не зважаючи на скрутне фінансове становище в країні, викликане війною, 66,7% бібліотек для дітей придбали книги завдяки коштам місцевого бюджету.

Зазначимо, що відповідно до Постанови Кабміну України від 06.02.2019 р. № 72 «Державні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні», бібліотечні фонди повинні щороку оновлюватися не менше, ніж на 5%.

Ще один важливий момент. Говорячи про ефективність діяльності дитячих бібліотек, варто наголосити на їх внесок у розвиток і створення привабливості закладів. Так, бібліотеками залучено 129,46 тис. грн благодійних внесків, грантів і дарунків та 42,09 тис. грн міжнародної технічної допомоги (згідно даних форм звітності № 6-НК (зведена) (річна) «Зведений звіт про діяльність публічних бібліотек за 2024 рік»).

 

 

неділя, 25 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування    


Ефективність і результативність діяльності спеціалізованих бібліотек для дітей

 як вимірювання їх соціального впливу у громадах.

(Статистика і аналітика)

Питання визначення ефективності та значущості бібліотек в сучасному суспільстві є актуальним. Адже це свідчить про їх важливість для місцевих громад. Задля цього бібліотеками використовуються кількісні та якісні підходи для вимірювання їхнього соціального впливу. Але, як свідчить практика, не всі керівники закладів займаються вимірюванням ефективності та результативності бібліотечної діяльності, хоча і створюють звіти для громад у різних форматах.

На окремих прикладах різних ділянок роботи дитячих бібліотек області у 2024 році розберемо чому потрібно ретельно аналізувати роботу закладів та їхню затребуваність громадами.

Почнемо з основних показників – «користувачі», «відвідування», «видача документів», які демонструють популярність бібліотеки серед її відвідувачів. Бібліотеки гостинно відкривали двері для користувачів усіх вікових категорій, але більшість з них, і це, зрозуміло, користувачі-діти – 91,4% від загальної кількості зареєстрованих.

Кількість «нових користувачів» зросла на 0,4 тис. осіб проти 2023 року, а «діти з числа ВПО» – на 91 користувача.

Ефективність роботи закладу демонструє відсоток охоплення бібліотечним обслуговуванням дитячого населення громади. Вираховується за такою формулою:  %  =  користувачі  за  ЄРК  х  100  :  загальну кількість дитячого населення.

Вартий уваги і такий показник, як «середнє денне відвідування», який вказує на ступінь користування громадян бібліотеками та навантаження на бібліотекарів. Вираховується діленням числа відвідувань за рік на число робочих днів за рік, протягом яких бібліотека обслуговувала користувачів. У минулому році, без урахування відвідувань заходів, такий показник дорівнював – 167, а на одному бібліотечному заході, у середньому, бувало понад 19 осіб.

Відбулось суттєве збільшення відвідувань соціокультурних заходів порівняно з 2023 роком – на 6,6 тис. Це ще один доказ того, що бібліотеки для дітей потрібні й важливі.

Відносні показники роботи бібліотек теж яскраво говорять про ефективність роботи закладу.

Кількість виданих друкованих видань на 1 користувача (або інтенсивність читання, чи читаність) у дитячих бібліотеках становила 19,7. У навчальному посібнику «Бібліотечне фондознавство» за загальною редакцією Ю. І. Палехи (К.: Ліра-К, 2018) наводиться оптимальний показник читаності    21–24.

«Обертаність фонду» – показник якості фонду, що характеризує ступінь використання цього фонду, показує наскільки фонд є затребуваним і яка його частка не користується попитом (пасивний фонд). Обертаність показує середнє число видач, яке приходиться на одиницю фонду. Обласний показник становив 2,2. Рекомендований оптимальний показник обертаності фонду   в  межах   1,2–3.

«Забезпеченість документами на одного користувача» вказує на достатність фонду. У 2024 р. зазначений обласний показник становив  9,1.

Рекомендовані загальні оптимальні показники книго забезпеченості   8–12 прим.,  а  на  користувача  сільських  бібліотек   7–9 прим.  

 

 

вівторок, 20 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування    


Ділова інформація, ділові папери в маркетинговому полі бібліотеки

     (продовження) 


Лексика, що некоректна у тексті ділового документу


зайвослів'я (уживання слів, що не додають нового змісту до тексту)


 приклад:


-  «мали місце випадки поширення інформації» замість «інформація поширювалася»


тавтологія (вживання слів близьких за змістом)


приклади:


- «діти запитували питання» (запитаннязвернення до когось, яке потребує відповіді; питання – справа, проблема, що потребує розв’язання, обговорення чи дослідження)


- «оповідач розповів про маленькі дрібниці» («дрібниці» – це щось незначне, дрібне, мале)


- «усі учасники заходу отримали пам’ятні сувеніри («сувенір» в перекладі з французької – «спогад», «пам’ять»)


- «заняття гуртка розпочались із січня місяця» (січень і є календарний місяць)


- «у закладі є перспективи на майбутнє» (значення слова «перспектива» – це можливості когось/чого-небудь у майбутньому)


- «дітям дістались безкоштовні подарунки» (за Вікіпедією подарунок – це річ, яку дарувальник за власним бажанням безплатно віддає…)

плеоназми (вживання разом двох слів з однаковим значенням)

-                          приклади

  -  «вільна вакансія»

-                               -    «забезпечення безпеки»

-                              -    «сьогоднішній день»

-                              -   «народний фольклор»  і  т. п.

 



понеділок, 19 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування      


Ділова інформація, ділові папери в маркетинговому полі бібліотеки

      (продовження) 


Лексика, некоректно вживана у тексті ділового документу 

непрофесійні фрази

-      «ліквідація заборгованості читачів»

-      «штрафні санкції для боржників»

-      «виховна година»

-      «виховання читачів»

багаторазове повторення одних і тих же слів у реченні

-      витяг зі звіту: «семінар «Бібліотека – Центр … виховання юних громадян України», де  розглянули  питання: «… виховання – серед пріоритетних напрямів роботи…», «…виховання в бібліотеці  як  основа … розвитку  дитини», «нові форми інтерактивних заходів з … виховання».

Крім 4-х разового повторення слова у реченні, виникає ще таке питання: чи правильним є те, що бібліотекарі вживають слово «виховання» по відношенню до читачів? Адже бібліотекар – це не вихователь, не педагог і не викладач. Але постійно спілкуючись з педагогами, школярами у навчальних закладах, бібліотекарі чомусь вирішили перебрати на себе таку серйозну функцію. На думку фахівців, бібліотекар – це медіатор в суспільстві, який бере на себе роль просвітника громади. Обговорення даної теми попереду;

-      витяг зі звіту: «Із задоволенням допитливі казкознавчики поринули в казкову заплутанку «Книгу відкриваємо в казку потрапляємо», де змогли проявити свої знання, відгадавши вікторину «З якої ми казки».

Про повтори і відсутність деяких розділових знаків – зрозуміло. Питання в іншому. Форма заходу яка – «казкова заплутанка» чи просто «вікторина»?

мовні штампи

-      «читайлики взяли книжечки»

-      «книголюбчикам сподобались книжечки» 

-      «здобувачі  освіти»

-      «казкознавчики» і т. п.

-      «зробити атмосферні знімки»

-      «захід відбувся у теплій і дружній атмосфері»

-      «було створено веселу та невимушену атмосферу розвитку»

-      «було весело, цікаво, атмосферно» 

Не забуваємо, що до бібліотек звертаються громадяни різних вікових категорій. Тому доцільніше вживати (усно й письмово) «читачі, користувачі, відвідувачі». Якщо важливо наголосити на віковій групі відвідувачів бібліотечного заходу, наприклад, з дитячого садочку, тоді доречним, як варіант, може буде слово «читайлики».

 

 

пʼятниця, 16 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування    

Ділова інформація, ділові папери в маркетинговому полі бібліотеки

  (продовження) 

Рекомендації щодо викладення інформації у тексті документу 

1.      Необхідно пам'ятати про чіткий водорозділ між інформаціями діловими і для мас-медіа. Діловий текст більш офіційний, конкретний, лаконічний, з аналітикою, статистикою тощо.

2.      Про захід треба розповідати, а не направляти до посилання на інформаційні ресурси, де зазвичай йдеться дуже стисло про захід чи представляють фото із заходу. До того ж, часто зазначені адреси не спрацьовують.

3.      Не переповідати у тексті: про що дізнались учасники заходу; історію свят, подій, героїв книг; частину зі сценарію заходу чи із постів блогу/сайту, соціальних мереж.

Важливіше, наголосити на подіях/доповненнях, що відбувалось під час заходу, як то: читання літературних уривків, декламування віршів, озвучення спогадів, знайомство з книгами, документами, виставками, презентаціями, інсталяціями, перегляд відео, музичний супровід і таке інше.

4.      Форма і назва заходу завжди має відповідати заданій формі.

5.      Назва заходу має бути лаконічна і відповідати тематиці заходу.

6.   Не плануються форми заходів на кшталт: хвилинка пам’яті, захід-привітання, селфі, малюнок на асфальті, які можна віднести до доповнення якогось заходу.

Час на підготовку створення зон, де будуть відбуватися селфі, малювання і т. і., можна врахувати в основний захід.

7.      Якщо форма заходу «презентація», то зазначають, яка саме – електронна чи оф.

8.      Обов’язково позначати заходи «оф» чи «онлайн»,  що плануються чи відбулись. Якщо захід онлайн, то зазначають назви соціальних мереж (не адреси), Блогу чи сайту, де буде/був викладений матеріал.



вівторок, 13 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування   


Ділова інформація, ділові папери в маркетинговому полі бібліотеки

             (продовження) 

         


Розташування тексту 

Текст документу вирівнюється по ширині.

Відступи абзаців встановлюються у розмірі 1,25 см.

Поля сторінки також стандартизовані: верхнє та нижнє — 20 мм, ліве — 30 мм, 

праве — 10 мм.

Досягається за допомогою «Розмітка сторінки» на «Панелі інструментів».

 

Розділові, графічні знаки, орфографія в тексті документу

Дефіс  –  знак  орфографії,  є  на  клавіатурі  –  2-й рядок згори, 

клавіша « - »   біля  клавіші  « + = » .

Тире – знак  пунктуації.  Має  декілька  варіантів  позначення  на  клавіатурі  ПК. 

Одна з комбінацій  зазначити тире: курсор знаходиться біля останньої літери в слові, 

далі – пробіл, далі – дефіс, далі – пробіл,  потім – будь-яка літера на клавіатурі, далі – пробіл.

До прикладу: 

помилково   «користувачі – діти,   інформаційно – аналітичний» 

правильно  «користувачі-діти,     інформаційно-аналітичний»

Апострофомназивають графічний знак, який служить для відокремлення голосних літер від приголосних в українській мові.

Найпростіший варіант набору апострофа на клавіатурі ПК:

перейти з мови української на англійську.

Знак «апострофу» на англійській клавіатурі знаходиться на клавіші «Є» «Э».


 

понеділок, 12 травня 2025 р.

 З обласного вебінару професійного спілкування     

Ділова інформація, ділові папери в маркетинговому полі бібліотеки

   (продовження)


Адресність документу

У ділових документах використовується тільки формат Word, файл Doc або Docx

Фото надсилають у папці окремо у форматі  jpeg,  jpg

                    

Файл документу має бути підписаний.

                        Приклади: 

                - Благовіщенська МБД Інформаційний звіт 1 кв. 25 р.

                - Благовіщенська МБД Фото заходів 1 кв. 25 р.

Документ у відкритому вигляді повинен мати заголовок.

Приклад: Інформація   про… (за   такий-то   період) від (такої-то) бібліотеки  або бібліотек громади. 

Задані параметри документу

У документі не змінюються задані параметри – назва, формат, форма, розділи, таблиці, графи, шрифт, його розмір тощо. 

Інформацію слід надавати відповідно до запиту.

Приклад: або виклад, тобто опис, про заходи,  або ж – перелік заходів.

Загальні правила щодо оформлення документу

у форматі Word Doc, Docx

Шрифт документів повинен бути чітким, щоб забезпечити легкість читання. Згідно з ДСТУ, для створення текстів використовується шрифт Times New Roman розміром 12–14 пунктів.

Міжрядковий інтервал становить 1,0 – 1,5.  

        Колір шрифту – чорний.

За необхідності, використовуються позначення «Ж», «К», «П».

Параметри міжрядкових інтервалів. На панелі інструментів відкрити «Міжрядковий інтервал та інтервал між абзацами», далі натиснути на «Параметри міжрядкових інтервалів» і у віконечках «Інтервал» виставити нулі.

Відповідно до вимог, у документі зазначаються:

-      вихідні дані документу;

-      посада, прізвище керівника закладу;

-      прізвище відповідального за укладання матеріалу (за необхідністю).