понеділок, 24 липня 2017 р.

Традиція літніх читань у бібліотеках краю

Працівники ЦБД ім. Ю. Гагаріна Олександрійської МЦБС розробили програму літніх читань «Літо на книжкових островах» та підготували для школярів цікаві заходи розважально-пізнавального характеру.
Цьогоріч для дітей з пришкільних таборів літні читання стартували 29 травня театралізованим літературним знайомством «Привіт, літо!» за участі відомих літературних персонажів. Певну роль у дійстві відводилась щуру Алісі, що вже майже рік мешкає у бібліотечному міні-зоопарку. А 1 червня на базі ЦБД відбулось бібліошоу «Хай яскраво сонце світить, хай живуть щасливо діти», організоване Олександрійським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за підтримки міського голови С. Цапюка. На захід завітало понад 150 школярів міста та дітей із сімей, які знаходяться у складних життєвих обставинах та перебувають під соціальним супроводом.   
 Протягом функціонування шкільних таборів бібліотекарями проведено близько 80-ти різноманітних бібліотечних заходів, які відвідали біля 2-х  тисяч дітей з НВК «Олександрійський колегіум – спеціалізована школа», НВО «Олександрійська гімназія ім. Т.Г. Шевченка – школа мистецтв», ЗНЗ І-ІІІ ступенів №2, №10, №15, №16,  ЗНЗ І-ІІ ступенів №7, №8, НВК «ЗНЗ І-ІІІ ступенів №19-дошкільний навчальний заклад «Лісова казка», ОНВК № 17 - ліцей, Цукрозаводський НВК «ЗШ – центр художньо-естетичної творчості учнівської молоді»,  гімназії-інтернату Кіровоградського обласного НВЗ, а також – із Щасливської та Олександрівської ЗШ.
Влітку, до послуг відпочиваючої дітвори безліч різноманітних та інтерактивних заходів: екскурсії до бібліотечної кімнати казок, дитячої вітальні «Капітошка», зон інформаційного комфорту, міні-зоопарку;  квест-мандрівки «Де заховався Робінзон», казковий калейдоскоп «Ми до тебе казко, в гості завітали», бібліотечний круїз «Казкова Країна Мудрої книги», бебі-шоу «Скільки сонця, скільки світла нам дарує красне літо», бібліозабава «Ми хочемо, щоб Ваше літо було книгами зігріте!», літературний бумеранг «Академія книжкових піратів», шоу «Канікулам – ура!», пригодницькі перегони «Підняти вітрила», морські мандрівки «У пошуках скарбів», «Детектив-шоу», години дитячих розваг «Літечко прийшло – у бібліотеку друзів привело», перегляд лялькових вистав, каскад корисних повідомлень «Кілька порад доречних, щоб літо було безпечним». На дітей щодня чекають нові книги, журнали, настільні та комп’ютерні ігри, ігротека «Навчайся і розвивайся», кінозал.

Працівники Петрівської РБД підготували літні програми. Зокрема, запросили користувачів на прогулянку бібліотечним бульваром «Ми хочемо, щоб ваше літо було книгами зігріте». Діти почули про сучасні дитячі виданнями, ділились враженнями про прочитане, долучились до ігор, конкурсів та розваг під час заходу «Місце зустрічі – країна дитинства».

Низка розважальних заходів бібліотекарі провели для школярів із оздоровчого табору «Ромашка»: «Відпочивай, але й читати не забувай», «Веселімось, граємо, літечко вітаємо». Діти знайомились з новинками літератури, переглянули дитячі журнали, взяли активну участь у пізнавальних конкурсах, літературних іграх, інтелектуальних і веселих конкурсах та вікторинах, фотографувались на згадку.



середа, 19 липня 2017 р.

Традиція літніх читань у бібліотеках краю

       Центральна бібліотека для дітей Кіровоградської МЦБС виступила організатором свята «Квітуча країна дитинства» для юних кропивничан. До участі у заході були залучені всі бібліотеки системи. Програма заходу, який проходив у Ковалівському парку, була цікавою та яскравою: караоке бум, шоу мильних бульбашок, анімаційне шоу «Наповнимо цей світ радістю», фестиваль читацьких талантів «Крок до успіху», який уже став традиційним і зібрав співаків, танцюристів, гумористів, спортсменів. Найменші – розважалися на Правовій галявині малюків. Юні та креативні – навчалися виготовляти власноруч подарунки на майстер-класі «Рамка для улюбленого фото». Завдяки боді-арту «Дивозвірі» та аквагриму «Кольорові фантазії» на обличчях дітей оживали улюблені казкові герої. На майданчику святкову атмосферу створював і незвичний декор – на деревах розпустилися великі, різнокольорові квіти. Увагу присутніх привертали і творчі роботи читачів бібліотек, розміщені на виставках «Веселка читацької творчості» та «На хвилі читацьких захоплень». Всі учасники святкової програми отримали солодкі подарунки та заряд бадьорості на літо. Заходи відвідали близько 1,5 тис. дітей.
Грандіозний захід зібрав півтори сотні дітей та дорослих на майданчику перед бібліотекою-філією № 19 для дітей Кіровоградської МЦБС. Тут в ігровій формі охочі закріпили правила дорожнього руху під час гри «АвтоМотоВело», організовану і проведену  бібліотекарями разом з патрульною поліцією Кропивницького, аналогів якої у місті ще не було. На ігровому автополі зібралися учасники гри – велосипедисти, ролери, скейтери, загалом, більше 50-ти «водіїв». Ролі пішоходів дісталися вихованцям ДНЗ № 62 та № 67. Складності грі додавали шість світлофорів. Періодично на «дорожню частину» виїжджали пожежники та швидка допомога, завданням яких було навчити дітей звертати увагу на спеціальну техніку, яка прямує на терміновий виклик. Від лейтенанта поліції Сергія Ткаченка усі дізналися про сигнали регулювальника та навчилися переходити дорогу на перехресті за його вказівками. Порушників правил дорожнього руху затримували, а символічний штраф виписувала лейтенант поліції Оксана Білоброва. Такий нестандартний підхід у роботі бібліотеки влітку запам’ятається його учасникам і глядачам надовго.  
PR-акція «Старт книжкового літа» незвично розпочалась у бібліотеці філії № 21 для дітей Кіровоградської МЦБС. Група волонтерів (10 осіб) «Друзі літніх читань» розповсюдили серед жителів мікрорайону 150 запрошень до бібліотеки. Діти, одягнені в костюми літературних героїв, пропонували перехожим відвідати цікаві бібліотечні заходи протягом літа.
А ще бібліотекарі Кіровоградської МЦБС у рамках акції «Мистецькі вихідні» запросили 10 червня з 16 до 18 години усіх охочих провести вихідний день яскраво, насичено та корисно у парку культури та відпочинку «Ковалівський».

        На заході кожен міг знайти справу до душі, а вибирати було з чого. Малюки малювали родину та дім під час конкурсу малюнків на асфальті, старші діти створювали квіткові композиції з серветок та екзотичних птахів із паперопластики, підлітки змагалися на краще знання книг та прав дітей у різноманітних конкурсах і вікторинах. Найбільший ажіотаж викликали майстри татуажу та косоплетіння. Також, городяни залюбки брали участь у фотофлешмобі Хештег #kropyvnytskyi, який мандрує містом, створений у рамках проекту «Мости до міста».
Гарний настрій численним глядачам дарували запрошені на захід дитячі колективи – хореографічна студія «Карамель», танцюристи школи брейк-дансу та хіп-хопу «Mix of Steps», юні співаки М. Омельченко та К. Тюменцева, ДЮСШ №3. Містяни були вдячні організаторам за змістовний відпочинок.






пʼятниця, 7 липня 2017 р.

Традиція літніх читань у бібліотеках краю

    Літні читання розпочались 1 червня і продовжаться до вересня. До цих заходів підключаються усі бібліотеки, що займаються обслуговуванням юних читачів. Готуються заздалегідь, адже діти чекають на нові знайомства з книгами, іграми, мультфільмами, майстер-класами, друзями, захопленнями. Можна сказати, що наші бібліотеки – це чудові місця для корисного дозвілля сучасної дітвори. Отже, є бажання розповісти про цікаві моменти влітку дитячих, сільських і міських бібліотек з їх відвідувачами. 

Гайворонська РБД плідно співпрацювала з таборами відпочину «Капітошка» ЗШ №1, «Веселка» ЗШ №2 та їх загонами «Бджілки», «Сокіл», «Здоров’ятко», «Люди Х», «Водограй». Понад 170 дітей залюбки брали участь у різноманітних заходах: перегляді книжкової виставки «Рідну землю, де живем – Україною зовем», де представлено шлях нашої державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції; віртуальній мандрівці «7 чудес України»; краєзнавчій годині про мальовниче Прибужжя та 7 чудес Гайворонщини; годині цікавих повідомлень «Подорож у світ тварин»; уроці-тренінгу «Школа прав дитини» та казко тренінгу про людяність, милосердя, доброту «Доброта казкова – у наше життя»; бесіді «Українська народна іграшка» та майстер-класі з виготовлення ляльки з кукурудзи, який провела працівник районного краєзнавчого музею Л.Білоус. Великий інтерес викликав віртуальний урок «Океаном комп’ютерних знань», учасники якого дізнавались про переваги Інтернету, різновиди кібер-хуліганства, працювали в групах з побудови позитивних і негативних сторін мережі Інтернет, змагались у знанні Інтернет-термінів, переглядали та обговорювали відео-ролик про безпечний Інтернет. До цього заходу працівниками бібліотеки підготували інформаційний буклет «Безпека в Інтернеті».
Також, бібліотекарі часті гості у літньому таборі «Чайка», де відпочивають діти з усієї області. Так, наприклад, із дітьми з Благовіщенського району провели годину дозвілля «Що? Де? Коли?», веселу гру «Відкриття», вікторину «Хто читає – той не програє» та інші.

У читальній залі Голованівської РБД на «Дегустації літературних новинок» були представлені 39 книг. Першими поласували «смаколиками» учні 3-В класу, що відпочивали в  оздоровчому таборі «Веселка» при  НВК «Голованівська  ЗШ  І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка – гімназія». Любителям казок до вподоби припали чеські народні казки та казки кримських татар; хлоп’ятам – міні-енциклопедії: «Коні і поні», «Динозаври», «Дикі тварини». Знайшли своїх друзів і чеберяйчики Гопля і Піпля з книжки відомого українського письменника Ю.Винничука, ілюстрованої чудовою художницею Ю. Пилипчатіною.  А юні співаки – Таня і Настя Варинські, Ліза Гусар та Саша Крет були в захваті від збірки пісень відомого сучасного композитора І. Кириліної «Вінок з барвінку». Вони заспівали однокласникам свої улюблені пісні: «Засмутилось кошеня», «Бем-ба ла бем-ба» та інші.

До бібліотеки завітали й учні молодших класів,  що відпочивали в оздоровчому таборі «Дзвіночок» філії НВК «Голованівська ЗШ І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка – гімназії» «Межирічківська ЗШ». Для них працівники закладу  провели  екскурсію бібліотекою, відео вікторину «Упізнай  казку», гру «Запитання з чарівної скриньки». Також, діти переглянули буктрейлер на книгу Вс. Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі».  На згадку про зустріч бібліотекарі подарували гостям книжкові закладки.  
Бібліотекарі Побузької МБД Голованівського району організували і провели оригінальну розважальну програму «Детектив – шоу» або День детектива, на який запросили вихованців пришкільного оздоровчого табору «Усмішка» (учні 4-В класу). Під час проведення шоу діти відповідали на запитання конкурсу «Жаргон», у конкурсі «Докази» розпізнавали на дотик та запах предмети, продукти харчування та рослини. Особливий артистизм діти проявили у конкурсі «Образ», в якому за описом злочинця необхідно було його зобразити. На завершення заходу бібліотекарі провели огляд книжкової виставки «Генії детективного жанру». Зрозуміло, що діти – у захваті, бо весело, неординарно, цікаво, з гумором і пізнавально.
Відвідувачам Компаніївської РБД запам’ятались екскурсії до бібліотеки «Бібліотечне місто», весела і яскрава розважально-ігрова програма «Весь світ у долонях дитини», участь у роботі креатив-майстерки «Хобі-територія» з квілінгу та створення картин із ниток, творчій конкурс на найкращу рекламу книги «Розкажу з любов’ю я про книгу» та перегляди мультфільмів у «Казковому кінозалі».










четвер, 6 липня 2017 р.

Бібліотеки  краю –  до  Року  Японії  в  Україні

    Цьогоріч виповнюється 25 років з часу встановлення дипломатичних відносин між Японією та Україною. Для відзначення цієї дати проводиться «Рік Японії в Україні», в рамках якого відбувається низка культурних заходів та подій.
Японія – одна з найбільш загадкових країн світу. Її культура, звичаї і народ захоплюють. Японію часто називають Країною Вранішнього Сонця. Японія – досить маленька країна, але тут можна знайти дуже багато цікавого, незвичайного, повчального. В ній стільки чарівності, неповторності й унікальності! Так, країна єдина в світі, яка зберегла титул Імперії, а династія імператорів ніколи не переривалася протягом всієї історії.  Нинішній імператор Акіхіто є прямим нащадком першого імператора, що заснував Японію, якій цього року виповнилося 2673. Японська мова відрізняється відсутністю лайок. У країні розташований найдорожчий парк з розвагами в світі Disney, а у її столиці – Токіо – знаходиться найрозвиненіша система гілок метро на планеті Земля.
Можна наводити ще багато прикладів про неперевершену класичну поезію і мудрі казки, безстрашних воїнів і неймовірні інформаційні технології, чесність і працездатність японців, оригінальне аніме і неповторний театр «Кабукі», вміння японців в усьому знаходити гармонію і жити з філософією давніх часів. Одним словом, про цю країну варто знати більше. І дитячі бібліотекарі є помічниками для усіх тих, хто зацікавлений у пізнанні культури, мистецтва і літератури Японії. Крім традиційних книжкових виставок, пропонуємо провести: літературні читання та обговорення творів; майстер-класи з японської каліграфії та  фестивалі повітряних зміїв; розповіді (різні за форматом і формами) про традиційний одяг – кімоно, японську кухню, чудову сакуру та види спорту сумо, дзюдо, айкідо, карате; організацію ігор в японські шахи «Го»; показ відеофільмів про історію, природу Японії та мультфільмів. За для цього не обов’язково мати підручну літературу, досить звернутись до Інтернету і знайти безліч цікавого для популяризації японської культури.
До цієї роботи вже долучились наші колеги з районних і сільських бібліотек краю. Первозванівська сільська бібліотека Кіровоградського району для своїх 24-х юних користувачів організувала захід про Японію, що розпочався з привітання японською мовою. Далі відбулось колективне обговорення характерних рис японців та відео-презентація «Японія – країна вранішнього сонця».

Маленькі користувачі Голованівської РБД здійснили мандрівку під час якої переглянули відео про Японію, знайомились і зачитували цікаві факти з енциклопедії «Захоплююча подорож навколо світу». Діти дізнались про національний одяг, зачіску, бойові мистецтва, ікебану, чайну церемонію та багато іншого. А від голосних читань «У світі японської казки» та казки «Журавель без пір’я» – отримали літературну насолоду. 



Бібліотекарка Пушківської сільської бібліотеки Голованівського району провела віртуальну екскурсію «Японія – країна дивовиж» та організувала оригінальний майстер-клас з написання ієрогліфів. Учасникам сподобалась і запам’яталась участь у такому незвичайному заході. 
На думку фахівців з Новгородської РДБ українські діти так, як і японські мріють про мир у своїх країнах і в усьому світі. Як заклик до миру, проведено творче заняття «Японський журавлик – символ миру». Відвідувачі із задоволенням працювали над створенням паперової пташки. Адже, за японською легендою, щоб бажання збулось, необхідно скласти 1000 фігурок журавликів і роздати іншим людям, і тоді бажання обов'язково здійсниться.
Бібліотеки Олександрійської РЦБС знайомлять своїх користувачів з цією країною шляхом розгорнутих інформаційних експозицій, «Україна – Японія: діалог культур», «Японія - цікаві факти, звичаї, традиції», а також - з церемонією «Мистецтво чайного столу в Японії».


В Устинівській РБД створено бібліотечний гурток «Канзаші». Це - японська техніка виготовлення квітів зі складених клаптиків тканини, яка традиційно має назву «цумамі кандзаші». Так називають самі квіти і вироби, що зроблені на основі такої техніки. Користувачі-школярі 5-7-х класів, близько 10-ти осіб, завзято, із задоволенням створюють різноманітні прикраси і засоби для укладання волосся, квіткові оздоблення для диванних подушок, штор тощо. Свої витвори діти представляють на виставках у бібліотеці, районному будинку культури, будинку дитячої та юнацької творчості.



Дитяча бібліотека-філія №21 Кіровоградської МЦБС організувала День «Японія – країна див». 
Щоб широко представити історію, літературу, мистецтво, традиції країни було підготовлено низку пізнавальних, яскравих заходів та відповідно прикрашене приміщення бібліотеки. 
Так, у поетичній майстерні «Поезія, що відображує світ» читачі демонстрували свої творчі здібності по створенню японських віршів хайку та ілюстрацій до них. 
Користувачі з цікавістю переглядали ретро-виставку. Усім сподобалась презентація вистави за мотивами японської народної казки «Сватання мишки» у літературному бібліотечному театрі. Уроки японської каліграфії були незвичними і тим привертали увагу охочих. На майстер-класі вчилися виготовляти з паперу квітучу сакуру. 

А участь у японській чайній церемонії для багатьох стало відкриттям.  

Чимало читачів фотографувалися біля виставки-оригамі «Гілка сакури», оформленій бібліотекарями.
Отже, судячи з того, що на заходах побувало 85 відвідувачів і представлених фото, можна констатувати, що працівники досягли поставленої мети.
Отже, шановні колеги, запрошуємо усіх поділитися напрацюваннями про проведені бібліотечні заходи для дітей про Країну Східного Сонця. Тож, приєднуйтесь!