вівторок, 12 травня 2020 р.

Гайда  у  бібліотечні  мандри

Медіатека  міста  Сендай    початок  архітектури  електронної  епохи

Бібліотека «Сендай Медіатек» відкрилася на початку 21 століття (2001 р.), у центральній частині старовинного японського міста Сендай. 
Місто засноване у 1600 році, і знаходиться за 300 км на північ від столиці Японії – Токіо, на тихоокеанському узбережжі острова Хонсю – найбільшого з 4-х великих островів японського архіпелагу.

      Цю сучасну споруду називають своєрідним пам’ятником електронної епохи,   урбаністичною брамою у віртуальну реальність. 

    За цей проєкт, його автор, японський архітектор Тойо Іто (Toyo Ito), був нагороджений «Золотим левом» на Венеціанському архітектурному бієнале.  Це – не перша його нагорода.За  12  років між першим фурором і  зазначеною нагородою Т. Іто створив ще декілька будівель, які високо оцінені. Зокрема, готель Porta Fira в  Барселоні (дві багатоповерхові башти якого, нагадують форму стволів дерев), високо оцінений за естетичну витонченість та міську інтегрованість знаними експертами з усього світу – найкращим у 2010 року за  версією Emporis Skyscraper Award. Саме «за  оригінальні конструкційні та  функціональні проєкти» у  2013 році архітектору вручили Прітцкерівську премію (щорічна з  1979  року, вважається  архітектурним аналогом  Нобелівської премії). Іто називають архітектором, який знайшов свій шлях.  
Що ж нового привніс Тойо Іто в архітектуру соціального будівництва? Створив аморфну архітектуру, що не має чітких кордонів із зовнішнім простором та легко трансформується. Так, на думку архітектора, призначення сучасних соціальних будівель – це передача, зберігання та використання інформації. Усі вони «зіллються в єдину загальну типологію і не залишиться кордонів між музеєм і  арт-галереєю, бібліотекою і  театром, вони реструктуруються у  нову форму – медіатеку, інакше кажучи – це зручний у побуті медіа-супермаркет, де усі медіа зібрані разом і усе «по поличках». Медіатека є лише прозорою оболонкою для інформації».

   Концепція архітектора щодо проєкта бібліотеки у м. Сендай побудована на трьох елементах:  «майданчик», «труба», «оболонка або шкіра». «Майданчики»  — це прямокутні панелі, які утворюють поверхи. «Труби» – вертикальні елементи, що мають об’єднувати «майданчики». А «Шкіра» – це фасад будівлі, з подвійною  оболонкою, що «дихає», як  людська шкіра, і виходить на  головну вулицю.


       Зовнішній вигляд будівлі являє мерехтливий скляний куб, легкість і прозорість конструкції якого досягається за рахунок подвійного скла та відсутності внутрішніх перегородок. Кожен із 7-ми поверхів має свій власний колір освітлення. У темряві оболонка будівлі, практично, повністю «розчиняється» у просторі, і тоді видно шість квадратних панелей-майданчиків і  тринадцять вертикальних елементів, які нагадують дерева, що ростуть крізь будівлю. І уся ця конструкція стає схожою на гігантську кіберінсталяцію, що за висловом архітектора інтегрує віртуальне і природне.
Отже, основний задум автора виконано. Усю будівлю можна бачити наскрізь як вертикально, так і горизонтально. Медіатека є оупен-спейс на поверхах зі скляними вікнами від стелі до підлоги, що символізує відкритість для всього і всіх. Комплекс включає медіатеку, картинну галерею, бібліотеку, візуальний медіацентр, інформаційний центр для людей з дефектами зору, слуху.

                         
                                
           

На першому поверсі розташовані кафе, книжковий магазин і вільна зона, яка може бути використана для проведення лекцій, концертів, круглих столів. Стіни складаються в гармошку, щоб простір центру в гарну погоду міг стати наскрізною частиною вулиці. Другий поверх займає дитяча бібліотека, зона безкоштовного Інтернету, бібліотека мультимедіа та адміністративний простір, що відокремлений лише рухомою ширмою. 


Третій і четвертий поверхи – це міська бібліотека shimin і читальні. Тут зберігають близько 400 000 книг і журналів про культуру і мистецтво.

                 
                      

П'ятий і шостий поверхи – це виставкові простори.  Там є рухливі стіни на коліщатках, що використовується індивідуально під кожну експозицію.
На сьомому поверсі розташовано кінотеатр, конференц-зали та монтажні студії, куди заздалегідь записавшись, можуть приходити всі охочі і працювати над власними проєктами: створювати і монтувати аудіо - та відеоматеріали.  У цих же студіях влаштовуються воркшопи та семінари, а в залі кінотеатру проводяться лекції та покази. 


Бібліотека «Сендай Медіатек» сприймається її відвідувачами як демократичний інформаційний простір, який запам’ятовується неповторним архітектурним стилем і чудово вписується в оточуюче середовище. А це, в свою чергу, додає історичному місту сучасного стилю, неповторної привабливості та невимушеної гордості краян за труд митця-співвітчизника, який змінив не лише погляд на архітектуру, а й зробив його відомим на увесь світ.
Саме про міжнародний вплив японської архітектури у соціальному будівництві поговоримо у наступному пості.

Немає коментарів:

Дописати коментар