четвер, 28 вересня 2023 р.

 Війна через призму

сучасної літератури

Матеріали рубрики

«Війна через призму сучасної літератури»,

на нашу думку,

варті читання та використання в роботі

із застосуванням різних форматів і форм заходів,

бо то цікаві роздуми про важливе

для нашого майбутнього.

«А наше майбутнє щодня стає минулим», –

як сказала Ліна Костенко.

Найкращі книги від Старого Лева –

найкращого видавництва 2023 року у Європі

 

Премія – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year 2023

  


      Повість «Лінія термінатора» Тетяна  Стрижевська створила на основі рукопису «Борись, Борисе! Щоденник переселенця», за яку отримала першу премію у номінації «Дорослі для підлітків. Повість» на міжнародному літературному конкурсі «Молода Коронація-2020». Книга «Лінія термінатора» вийшла у 2022 році. І йдеться в ній про війну на Сході України, що розпочалась у 2014 році. У передмові зазначено, що книга для підлітків. Але ознайомившись з першими сторінками, розумієш, що книга для дорослих дітей і дуже серйозна. Оповідь у романі – від головного героя книги Бориса Макарова, але не від сімнадцятилітнього одинадцятикласника, а дорослого Бориса – пораненого ветерана АТО. Його спогади про пристосування до нового життя та переосмислення. Хлопцеві доводиться вчитися жити спочатку і знаходити нових друзів, навіть, якщо це два диваки з класу. А ще — дорослішати, сперечатися з батьками, закохуватися по-справжньому, глибоко переживати, змінювати світогляд. І, попри всі втрати, вчитися любити життя навіть тоді, коли не хочеш, коли земля йде з-під ніг і ти залишаєшся сам на сам зі світом. Ось це – головний меседж книги.

Про письменницю

     Тетяна Стрижевська  народилася у 1987 року, в Одесі, в родині військовослужбовця та лікарки. У зв'язку з роботою батька сімя багато переїжджала. Школярка Тетяна навчалась на відмінно. Улюбленими шкільними предметами були українська мова і література. З 1995 року живе у Києві. Випускниця Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка. Ще будучи студенткою, відчула, що журналістика, яка заганяє в рамки та формати, не для неї. Після вишу працювала в глянцевих журналах, військовій періодиці, була редакторкою журналу для підлітків. Цей досвід допоміг створювати художні тексти, в яких сучасні підлітки впізнавали б себе. Пані Тетяна пригадує: «…мрія була стати письменницею…   …я це практикувати почала із часів молодшої школи».

Письменниця Т. Стрижевська – книголюбка, закохана в роботи Вулф, Фріша, Фолкнера. Дуже цікавиться історією столиці, колекціонує старовинні листівки з київськими адресами, краєзнавчі книжки про Київ та мистецькі альбоми. В її домашній бібліотеці — близько ста книжок з історії Києва. Пані Тетяна надихається Києвом. Обожнює прогулянки містом, парками, відвідувати старовинні особняки, знаходити київські дворики та відпочивати на Щекавиці (гора в Києві над Подолом). Тож не дивно, що літературним дебютом. став роман «Ad libitum» (видавництва «Смолоскип», 2014 р.) – як ода зізнання в любові Києву, його затишним вуличкам і старовинним будинкам. «Ad libitum», що з латини означає «за бажанням», про Київ і для киян, про кохання і для закоханих. Але це – не легке чтиво, а оригінальне плетиво думок, мандрівок, почуттів, , що закінчується трагічно. Також авторка спробувала себе в жанрі нон-фікшн і написала у 2020 році своєрідний путівник – загадкові локації столиці «Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки». Тут йдеться про найвідоміші київські лякачки, химери, загадки і чудеса, а читач знайде відповіді на такі питання, як «Де жив Змій Горинич?», «На яку гору літали відьми?», «В яких особняках «мешкають» привиди?», «Як Оранта вже тисячу років захищає киян?», «Які місця зажили моторошної слави?».

Зараз письменниця пише для підлітків. «Люблю писати для підлітків, бо свого часу потребувала таких книжок, а їх не було! – ділиться з БараБукою письменниця. З дитячої літератури ми одразу перестрибували в дорослу. З «Тореадорів з Васюківки» – у «Тигролови», з «Маленького Принца» – в «Чуму». У мене, у підлітка, не було Оксани Лущевської, Наталії Матолінець, Йоанни Яґелло, Крістіни Нестлінґер… Розумієте, про що я? Своїми творами проговорюю те, що мені боліло й пекло не так давно. Мрію достукатися не лише до підлітків, а й до їхніх батьків, дати їм меседж: не кажіть своїм дітям, що все, що з ними зараз відбувається, то дурня й не має значення! Боліти у 13 може так само сильно, як і в 31!». Її твори популярні й зрозумілі дитячій аудиторії, тому й неодноразово перемагали на літературних конкурсах таких, як «Коронація слова» та видавництв «Смолоскип», «Фонтан Казок», «Наш Формат».


Твори для дітей Т. Стрижевської

 

Весела карпатська історія «Файні тОвсті дівки, йо!» перемогла в конкурсі «Напишіть про мене книжку!» від «Фонтану казок» у 2016 році, в якому вийшла друком у 2017 році. Книга стала бестселером і два роки поспіль потрапляла в топ продажів видавництва на «Книжковому Арсеналі». Щодо назви книги, то слід пояснити, що слово «тОвстий», з наголосом на першому складі, у Карпатах означає «класний, красивий, прикольний». Повість про двох гламурних киянок, які будують своє життя за референсами з модних журналів і в усьому орієнтуються на сучасну моду, аж доки не потрапляють на літній відпочинок до карпатського села, де й починається їхнє справжнє життя.

Повість з інтригуючою назвою «Де ESC з моїх халеп?» (видавництво «Легенда», 2018 р.), можна охарактеризувати як захоплюючу «енциклопедію для і про підлітків», але не із сухими фактами та постійними скороченнями, а наповнену щирими емоціями, гарним гумором і «смачною» мовою! Є тут і «Підлітково-дорослий розмовник», щоб краще зрозуміти дітям дорослих, а дорослим – дітей. Книжка містить слушні підказки, дружні поради. Головна героїня – синьоволоса старшокласниця Сніжана-Сніжка, сучасна Мальвіна, схибнута на комп’ютерних іграх та аніме і це для неї краще й цікавіше, ніж нескінченні балачки про моду з її мінливими трендами-брендами. Та й друзів вона має здебільшого протилежної статі. Сніжка намагається збагнути, хто вона та «Що таке справжня дружба?». Ілюстраторка книги Ольга Кузнецова використала основні барви – білий і чорний. Адже часто дорослі розфарбовують «юнацький максималізм» саме так. Твір швидко завоював любов читачів і здобув перемогу в «Топі БараБуки» в номінації «Дебют видавництва» у 2018 році.

Столичне життя підлітків авторка висвітлює у романі «Кокони» (2021 р.), що вийшов у видавництві «Ранок» за сприяння літагенції «БараБука». Цей психологічний роман є прикладом якісної сучасної української літератури для аудиторії young adult (повнолітня молодь/дорослі підлітки) та мам тинейджерів. Сила «Коконів» криється не лише в сюжеті й різноманітті образів, а й в актуальній проблематиці. У романі представлено три героїні-подружки – романтична Ангеліна, феміністична Кіра та ексцентрична, цілеспрямована й фривольна Шуша (Олександра). Дівчатам заважають «кокони» просити поради й бути поруч, коли потрібно, тож вони самотужки розбираються з власними помилками. Конфлікти жіночих ліній описані дуже майстерно. Багато хто з читачів може впізнати моделі поведінки і, можливо, це допоможе їм зробити правильні висновки на майбутнє. Своєрідною родзинкою у романі є – київські локації, що гармонійно вплетені в сюжет і вже стали важливою складовою авторського стилю письменниці.

«Шоколадний Kіт і Цукеркова Відьма» (видавництво Старого Лева», 2022 р.) – новорічно-різдвяна казка з чарівними ілюстраціями Ірини Садової запрошує читачів у світ магії, коли добро змінює навіть кам’яні серця. Незвичайні пригоди, казкові істоти, яскраві характери героїв, словом, все те, що притаманне якісній дитячій літературі. А своїми «солодкими» мотивами історія нагадує «Чарлі й шоколадну фабрику» і несе чудові настрій та присмак свята разом із вірою в дива.



 

Детальніше:

 

https://knigoland.com.ua/ru/tetyana-strizhevska-ya-priyshla-u-literaturu-zavdyaki-literaturnim-konkursam-scribe

https://starylev.com.ua/blogs/tetyana-stryzevska-pro-liniyu-terminatora

https://www.goethe.de/ins/ua/uk/kul/uap/kof/orn/tts.html

https://www.barabooka.com.ua/shho-za-fignju-ya-napisala/

https://www.ranok.com.ua/blog/kokoni-shcho-spovivayut-nashu-spravzhnist-977.html

Немає коментарів:

Дописати коментар