пʼятниця, 26 квітня 2019 р.

Ш А Н О В Н І     К О Л Е Г И !






«Бібліотеки  ОТГ  –  користувачам-дітям  у  2018  році»

У звітах багатьох бібліотек ОТГ, що надавали послуги дорослому і дитячому населенню, відображено, в основному, їхню роботу спільно із сільськими будинками культури, школами, місцевою громадою. Суто бібліотечних заходів проводилось мало. Репертуар форм бібліотечних заходів невеликий, дуже часто – це книжкові виставки і викладки. Слід зазначити, що бібліотеки працювали з різними віковими категоріями читачів, проводили заходи різної тематики, брали постійну участь у загальних заходах громади державного та народознавчого спрямування. Через відсутність належних умов для користувачів у бібліотечних приміщеннях, зачасту заходи відбувались у школах.

Бобринецький район,  Бобринецька міська ОТГ



З метою популяризації книги проводились літературні – круїз «Кожна книга – це країна»  та  подорож «Знання та таємниці на книжкових полицях», виставка  дитячих малюнків  «Улюблені герої літературних казок», вікторина «Чи знаєте ви своє місто?» до Дня міста. До Великодніх свят підготували і провели заходи: урок народознавства «Свято Пасхи йде до хати, будемо Великдень справляти». 
Найбільше сподобався читачам майстер-клас з оформлення писанки, під час якого учасники не тільки навчались, а й послухали бесіду бібліотекаря про історію та традиції свята. По закінченню  діти демонстрували свої роботи.
              
Кропивницький районКатеринівська ОТГ 

Захід «Писанкові барви», проведений спільно Катеринівською СБ та місцевим СБК, був насиченим, цікавим, повчальним. Присутнім розповіли про традиції та символіку писанок, презентували книгу «Свята, традиції і звичаї українського народу» (із серії «Світ навколо тебе»), вчили створенню великодніх листівок-витинанок, грали в ігри, співали великодні пісні, читали вірші. 

      Під час години спілкування «Цей чарівний світ казок» діти дізнались не лише про значення цього літературного жанру в житті людини, а й про класифікацію казок, залюбки взяли участь у вікторині «Відгадай казку», цитували фрагменти з творів, що подобаються, а насамкінець заходу відбулась презентація книги «Казки Лірника Сашка». 
Літературна мандрівка «До Школи під Голубим Небом» повела дітей у світ чудових оповідань видатного педагога В. Сухомлинського. Доповненням до заходу була інсценізація казки «Флейта і вітер», обговорення творів з бібліотекарем, шкільним психологом та виклад прочитаного через малюнок.

        Обознівська СБ провела екологічну годину «Збережемо життя і красу на Землі», мета якоїзнайомство дітей з ботанічною пам’яткою природи місцевого значення «Польовий садок» та розширення знань про рослинний і тваринний світ з Червоної книги. Також, відбулась презентація книг З. Мензатюк «Український квітник» та О. Грущинської «Сторінками Червоної книги». На захід були запрошені голова ГО «Інститут республіка» С. Міценко, вчитель трудового навчання О. Безпека.
Бібліотекарка Олексіївської СБ розробила і оформила неординарні краєзнавчо-народознавчі виставки-інсталяції «У звичаях, традиціях народу ти душу свого краю впізнавай» та «Розповідає старе фото» про мешканців села. Відвідувачі мали можливість переглянути фольклорно-етнографічні та краєзнавчі матеріали, старовинні предмети побуту, вишиванки, одяг, унікальні роботи з бісеру та різьби по дереву. Завдяки проведенню конкурсів, турнірів «Золота криниця мудрості» на краще знання народних прислів'їв, старовинних мовних фраз, для читачів відкрились унікальні лексичні багатства місцевого діалекту.

Кропивницький  район,  Соколівська  ОТГ

     Серед цікавих заходів: екскурс в історію до річниці Батуринської трагедії, з бесідою, відео «Віртуальна екскурсія до Батурина» та презентацією книжки «Іван Мазепа і я»;  конкурс «Намалюю прапор своїми рученятами» за допомогою відтиску дитячих долоньок, з підписом кожної (Назарівська СБФ);  інформаційна мозаїка «Енциклопедія – скарбниця знань» про роль і значення довідкової літератури (Карлівська СБФ)
вікторина  «Казковий ерудит»  (Черняхівська СБФ);  читання  в  голос  казок  «Краса  Землі моєї – діти» для вихованців дитячого садка (Соколівська ЦСБ);  літня альтанка з книгою: «Там, де живе книга» з конкурсами і вікторинами  (Новопавлівська СБФ).

Новоукраїнський район,  Ганнівська ОТГ


Тут відбулися книжкові виставки: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», «Великий мрійник» до 190-ї річниці з дня народження Ж. Верна з міні-вікториною (Шишкинська СБ); «Обереги української родини», виставка малюнків за творами Шевченка місцевого жителя Ю.Тарана (Григорівська СБ);  «Ми маму називаємо святою», «Здоров’я в твоїх руках». Особливо, юних читачів зацікавила виставка «Українська Кармен. Наталена Королева» про письменницю українсько-іспанського-польсько-литовського походження. Діти прослухали бесіду про її родину, дитинство, юність та початок творчого шляху, про незвичайну, захоплюючу й тривожну долю, подій в якій цілком вистачило б на десяток біографій.

Привернули увагу  дітей і  літературна   година «Шевченкове  слово  в   віках   не   старіє», поетичний  ранок  у  дитячому  садку  з  його   вихованцями   та   майстер-клас   з   виготовлення валентинок   (Ганнівська СБ).













середа, 24 квітня 2019 р.

«Сільські  бібліотеки  –  користувачам-дітям  у  2018  році»

Світловодський  район

Пріоритетними напрямами у роботі бібліотек були духовне становлення юної особистості, просування читання класичної, сучасної літератури та літераторів-земляків, краєзнавство, літні читання, цільові комплексні програми.
Заходи, спрямовані на формування патріотичності дітей, не залишали їх байдужими: книжкова виставка «Герої на сторожі миру», квідич «Козацькій славі жити у віках», історична година «Історія української державності 1917 – 1921 роки» (Глинська СБ); історично-хронологічна довідка «Михайло Грушевський – голова Української Центральної Ради» (Великоскельовська СБ); презентація книжкової виставки «Вони боролись за незалежність», урок мужності «Звертаюсь до тебе, мій мужній солдате!» (Григорівська СБ); фотовиставка «Наші земляки – учасники АТО» (Павлівська СБ); слайд-бесіда «Українські герої – символ гідності»; патріотичний ранок «Соборна мати-Україна – одна на всіх, як оберіг» (Миронівська СБ); вечір спогадів «Афганістан – мій вічний біль, моя пекуча пам’ять!» (Іванівська СБ); презентація книги місцевого краєзнавця В. Журавського «Там, у небі, чорний крут», з якої були зачитані свідчення жителів с. Павлівки про голодомор 1932-1933 років (Павлівська СБ).

Акція «Бібліочитання 2018. «Читати – це круто!», ініційована районною бібліотекою, викликала низку заходів, що запам’ятались користувачам: голосні читання «Поет. Краєзнавець. Прозаїк» до 90-річчя з дня народження В. Шурапова, читання книги М. Хаткіної «Це, мій сину, твоя Україна», презентація виставки-рекомендації «Читай на канікулах» (Великоскельовська СБ); «Літературні грінки» (Золотарівська СБ); 
турнір знавців творчості Т. Г. Шевченка «Ім’я Шевченка стукає в наші серця» (Григорівська СБ); літературні години «Я поет робітничої рані…» до 120-ї річниці з дня народження В. Сосюри (Іванівська СБ) та «Як звук павутинки…» до 85-річчя з дня народження В. Близнеця (Микільська СБ); літературний глобус «Письменники світу – дітям» (Миронівська СБ).
Бібліотеки продовжували працювати за цільовими комплексними програмами, націленими на духовний розвиток читачів. Зокрема, це: «Родинний дім» (Григорівська СБ); «Будь людиною людина», девіз якої: «Від екології природи – до екології душі» (Золотарівська СБ); «Наша Планета – наше здоров’я. Думай глобально – дій локально!» з девізом «В здоровому тілі – здоровий дух» (Микільська СБ); «І хоч на світі сторони чотири, я тут живу, бо я цей край люблю» (Глинська СБ); «Краєзнавець» (Великоскельовська СБ). У рамках програм відбувались заходи. Зокрема: інформаційно-краєзнавча виставка «Село моє – колиска мого роду», книжкова виставка «Про батьківський край запитай у книги», усний журнал «Подорож рідним краєм» (Глинська бібліотека); година віршотерапії «Дума про отчу землю»; екскурс-мандрівка «Земля, наче казка, така чарівна»; літературно-екологічна година «Душа природи чуйна і ласкава»; екологічний круїз «Все на землі, все треба берегти – і птаха, й звіра, і оту рослину» (Золотарівська СБ); година спілкування  «Алкоголь та нікотин – дітям ворог номер 1»; виставка малюнків «Вода – це життя» (Микільська СБ) та інші.
Літо у пришкільних таборах було розмаїте на бібліотечні заходи. Окремі з них: літня читальна зала «Літо. Спека. Бібліотека», бібліотечний привал «Літечко запрошує до казки на гостину» (Глинська СБ);  комільфо година «Ази культурної поведінки», банкет-коктейль «Уроки Мері Поппінс» (Миронівська СБ); краєзнавча вікторина «Що ти знаєш про історію нашого краю?», слайдова презентація про видатних  земляків «Люби і знай свій рідний край», бесіда-подорож стежками села «Пам’ять вулиць», під час якої діти довідались багато нового про рідний край, робили фото, які потім були представлені на виставці світлин «Торкнутися краси природи серцем», конкурс загадок та розмальовок «Прилетіло літечко на рожевих крилечках», «Книжкові посиденьки» (Іванівська СБ).  
У бібліотеках активно працювали  клуби та гуртки для дітей, назви яких говорять про їхнє спрямування: «Книжкова лікарня», «Лікар Айболить», «Чомучка», «Ерудит», «Українські вишиванки», «Смайлик» та багато інших. Особливо юних користувачів зацікавив гурток англійської мови, заняття якого проводила бібліотекарка Озерської СБ, за фахом філолог-перекладач. Протягом 7-ми місяців, 12 учнів, щотижня, отримували теоретичні знання, виконували практичні завдання. Кожне заняття мало свою назву, з поєднанням шкільних предметів – біології, літератури, історії, географії – з англійською мовою. Форма занять – різноманітна: ігри, вікторини, читання казок, інтелектуальний аукціон, бібліоквест, батл, написання листа закордонному другу, прослуховування пісень, декламування віршів.






вівторок, 23 квітня 2019 р.

«Сільські  бібліотеки  –  користувачам-дітям  у  2018  році»

Онуфріївський  район

Заклади району у своїй роботі були зорієнтовані на принцип, що бібліотека – це місце, де можна не тільки взяти і прочитати книгу, а й відпочити. Серед таких заходів немало прикладних, проведених спільно з СБК, керівниками гуртків, а бібліотекарі готували тематичні бесіди, розповіді, вікторини тощо. Заходи відбувались як у бібліотеках, школах, так і в літніх оздоровчих центрах. 

Користувались популярністю майстер-класи, під час яких діти ділилися своїми творчими ідеями та використовували Інтернет: «Новорічні іграшки своїми руками» з різних матеріалів та в різних техніках (Зибківська СБ); «Вітальна листівка для мами», «Писанка в стилі декупаж», «Маки – квіти пам’яті» (Млинківська СБ); «Сердечко для мами», «Парад новорічних ідей» (Павлиська СБ); творчі майстерні: «Валентинка своїми руками», «Квіти з паперу» (Павлиська СБ); «Розмалюю писанку, розмалюю» (Попівська СБ); «Для тебе, матусю рідненька», «Вишиваємо ікону Пресвятої родини» (Успенська СБ). А також: літературна гра «З книгою канікули – байдикувати ніколи», бібліопікнік «Веселі книжкові старти» (Вишнівцівська СБ); читацький марафон «Читай і ти переможеш» (Зибківська СБ); ігровий казковий килим «Таємниця горщика з золотими казками» (Камбурліївська СБ); бібліопікнік «На бібліотечній галявині» (Млинківська СБ); конкурс дитячих робіт «Майстровиті рученята», різдвяні віншування «Ми за звичаєм народним ходим з колядою» (Павлиська СБ).
Не залишили байдужими читачів і такі заходи. Бібліотекар Куцеволівської СБ, напередодні Дня незалежності України, запропонувала кожному учаснику заходу «Мрії про Україну» відобразити через малюнок бачення майбутнього держави. Цікаво проходила презентація цих малюнків – тут звучали і пісні, і вірші, і цікаві розповіді. Всі роботи зібрали в «капсулу часу» з метою її відкриття на 30-річчя Незалежності України. Маленьким читачам Василівської СБ сподобався зимовий драйв «Розфарбуй діда Мороза», що відбувся за сприяння сільської ради, за кошти якої закуплено розфарбовки, які розмальовуються пальчиками. Основним завданням Дня сімейного читання «Книгу в сім’ю – сім’ю в бібліотеку» у Зибківській СБ було створення платформи для родинного спілкування та відпочинку, зміцнення сімейних традицій, залучення до сімейного читання як дітей, так і батьків, інформування батьків про новинки літератури та рекомендації щодо дитячого читання. Літературно-географічна гра «Хто книги читає – той усе знає», під час якої відвідувачі Млинківської СБ, в ігровій формі, змагалися на краще знання літератури. Так, наприклад, за уривками творів учасники повинні були відгадати його назву, географічне місце сюжету, географічні особливості та відмінності території, описаної в книзі. Діти із задоволенням виконували завдання, допомагали один одному, а на завершення – брали почитати книги, використані в ході гри.


неділя, 21 квітня 2019 р.

«Сільські  бібліотеки  –  користувачам-дітям  у  2018  році»

Новоукраїнський  район

З метою прищеплення дітям любові і поваги до історії українського народу у бібілотеках проводились: історична мандрівка до Дня соборності України «Україна соборна, сильна, вільна» (Кропивницька СБ № 1); свято державності «Україно, ти моя мудра, єдина», яке супроводжувалось бесідою, віршами, прислів’ями про країну; героїко-патріотична година «Реквієм Небесній Сотні»; історично-пізнавальна година «Історія коріння українського козацтва» з книжковою виставкою «Ми – щит і меч твій Україно!», конкурсом «Козацькі розваги» (Приютівська СБ); урок мужності «Історії героїв АТО» з відвідинами сімей учасників АТО з привітаннями та подарунками (Диминська СБ).

Про барви української мови та слова йшлося, зокрема на: годині української мови «Рідна, калинова, щира і чудова – все це наша мова» з оглядом книжково-ілюстративної виставки та вікториною; поетичному вернісажі «І лине над Землею Шевченкове слово» (Приютівська СБ); голосних читаннях казок В. О. Сухомлинського (Глодоська СБ №1, Козаковобалківська СБ). А під час свята рідної мови «Моя розкішна мова – калини пишний цвіт» користувачі Рівнянської СБД декламули вірші про мову та брали участь у мовному конкурсі. Читачів цієї ж СБД зацікавила чарівна мандрівка до Царства Книги на казковому книгольоті із зупинками «Бібліотечний покровитель», «Географічна», «Бережлива» та інших.
Питання екології на часі у бібліотекарів і користувачів. Приклади заходів. До розмови у літературній вітальні «Біль Чорнобиля очима письменників» про книги М. Драча, С. Йовенко, Л. Костенко, Б. Олійника, В. Яворівського, які стали своєрідними літописцями чорнобильської трагедії, запросили односельчан-ліквідаторів ЧАЕС на чолі з головою Кіровоградської обласної Всеукраїнської ГО інвалідів Чорнобильської катастрофи «Чорнобиль-Єдність» (Приютівська СБ)

Завдяки екологічній годині «Рослина – душа народу» її учасники дізналися про розмаїття рослинного свту. Під час заходу було використано багато висловів, куплетів, потішок з народної творчості та загадки від Мудрої Сови (Рівнянська СБД).
Заходи змістовного дозвілля юних користувачів займають у роботі і бібліотек, і дітей окреме місце, бо це творчо, цікаво і весело. Серед таких: ігрова карусель «Розумні, кмітливі, допитливі, сміливі» з книжковою виставкою-порадою «Прочитай влітку», різноманітними конкурсами, інтелектуальними завдання (Приютівська СБ); гумористичні свята «Жменя сміху всім на втіху» до якого учасники підготували гуморески та смішні життєві історії (Комишуватська СБ); «Сміймося на здоров'я» з інсценівкою за твором І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», конкурсом на краще виконання жартівливих пісень, переглядом книжкової виставки «Книги, які лікують сміхом» (Глодоська сільська бібліотека №2); «Мамо рідненька, голубко свята» з виставками книжок і малюнків, виконанням віршів і пісень (Рівнянська СБД). В Іванівський СБ для наймолодших і найдопитливіших відвідувачів діяв гурток «Пізнайко», на засіданнях якого діти знайомились з новими книгами, брали участь в інформаційних хвилинках, вікторинах, тематичних годинах, довідковому бюро Всезнайків. Традиційно, у багатьох бібліотеках активно працювали «Книжкові лікарні», де юні помічники не тільки «лікували» книги, а й долучались до – КВК «Книжку читай – розуму набирай», акції «Збережемо книгу», майстер-класу з виготовлення книжкових закладок тощо.



четвер, 18 квітня 2019 р.

«Сільські  бібліотеки  –  користувачам-дітям  у  2018  році»

Маловисківський  район

На початку посту відзначаємо бібліотекарів дитячого відділу Маловисківської РБ, які натхненно і творчо працювали з юними користувачами, організовували і проводили на належному рівні найрізноманітніші заходи різної тематики у різних форматах, таким чином, об’єднуючи навколо бібліотеки чимале коло прихильників, як серед дітей, так і організаторів дитячого читання. Серед заходів минуло річчя, заслуговують на увагу: дискусійна платформа «Чорнобиль звучить із болем і вдячністю»; флеш-моб «Говоримо рідною мовою» з розповідями учасників про їхні улюблені книжки; мовний вернісаж «Рідна мова – то великий дар, тож шануй її, люби й оберігай» з оглядом книжкової виставки «До мови серцем доторкнись», вікторинами «Закінчи прислів’я», «Відгадай з якого ми твору» та переглядом відеоролика; 
година-портрет «Марко Кропивницький: драматург, актор, режисер» з читанням дітьми улюблених уривків з п’єс, книжковою викладкою «Фундатор театру світової слави» та відео з театральних постановок за творами земляка. Багатьом відвідувачам сподобалась естетично гарно оформлена книжкова виставка-вернісаж «Великдень в кольорах і фарбах». Її показ організовували не тільки у бібліотеці, а й за її межами – у районному Будинку культури та навчальних закладах. Привабливо яскраві та актуально-пізнавальні виставкові композиції, інсталяції неодноразово оформлялись у відділі, відіграючи важливу роль у проведенні заходів, наприклад, «Це моя і твоя Україна!», «Чим хата багата», «У полоні пісень В. Івасюка» та багато інших. Такий досвід буде мати поширення. 

         


           
         

Також, фахівці брали участь в арт-годині «О, писанко! Ти – символ України! Любові й миру оберіг», розповідь якої супроводжували відеоролики відповідної тематики, що проводилась у районному Будинку культури.

Захоплюючими для користувачів були уявна book-мандрівка «З книгою до зірок» за творами  дитячих письменників, вернісаж «Поетичний зорепад» з книжковою викладкою «Коли душа народилася крилатою», бесідами про життєві і творчі шляхи літераторів, декламуванням улюблених творів. «Турнір казок Шарля Перро» пропонував читачам не лише позмагатися у знаннях казок, а й ознайомитись з книжковою викладкою «Казковий світ казок Шарля Перро», переглянути презентацію про життя і творчість письменника та мультфільм «Червона Шапочка» за однойменною казкою автора. Бібліотечний урок «Як вести щоденник читача» розповів школярам про правильність читання, важливість аналізу прочитаного, ведення «Щоденника читача».
Сільські бібліотеки району прагнули до організації заходів визначних і пам’ятних дат, спільних і важливих тем для юних громадян. Так, відбулись: патріотична година «Революція Гідності та Свободи» з книжковою виставкою «Події, що змінили долю», презентацією книги О. Кирилюк «Іду на мир», декламуванням віршів (Копанська СБ); 

інформаційний репортаж «Права свої знай, обов’язки не забувай» з бесідою, відео-презентацією «Конституція України – оберіг нашої держави», книжковою виставкою «Конституція – основа нашої держави» (Великовисківська СБ); година жалоби «Голодний рік, як чорна птиця, над краєм змореним літав» (Новогригорівська СБ); урок історії «А ми тую славу козацьку збережемо» з відео «Історія українського козацтва» та книжковою виставкою «Де козак, там і слава»; конкурс знавців творчості Т. Г. Шевченка «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» (Мар’янівська СБ); європейські перегони «Парад країн Європи» допомогли школярам дізнатися про безліч цікавих фактів таких держав, як Норвегія, Велика Британія, Швейцарія, Ісландія, з відео-презентаціями та грою «Відгадай країну» (Хмелівська СБ); свято «Я по світу іду в вишиванці», присвячене його історії, ілюструвалось яскравими слайдами, цікавими фактами та легендами про українську вишивку. Юні читачки, які прийшли на захід, за традицією українських дівчат, вплели у коси барвисті квіти;  майстер-клас з декупажу святкової крашанки приніс багато нового, корисного і творчого його учасникам (Злинська СБ).